SON DAKİKA

BIST100
117.110
-0,46%
DOLAR
3,9742
1,01%
EURO
4,9009
1,16%
ALTIN
168,16
0,42%

Ekmeğe zam gelmeyecek

Ekmeğe zam gelmeyecek
Bu haber 13 Ocak 2017 - 15:12 'de eklendi ve 313 kez görüntülendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ekmeğe buğday ve un kaynaklı zam gelmeyeceğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlık toplantı salonunda ekmek fiyatları ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

ÜRETİM TÜKETİMİ KARŞILIYOR

Bakan Çelik son dönemde ekmek fiyatlarının haksız bir şekilde gündeme taşındığını belirtti. Türkiye’de yıllık buğday tüketiminin 19 milyon 500 bin ton civarında olduğunu belirten Faruk Çelik, üretimin ise 2016’da 20 milyon 600 bin ton olarak gerçekleştiğini ifade etti. Beklenen yağışların olmamasına bağlı olarak geçen yılın kurak geçtiğini ve üretimin tüketimi rahatlıkla karşıladığını vurgulayan Çelik, bu yönüyle buğday fiyatları yönünden endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi.

Bakan Faruk Çelik stokta geçen yıllardan kalan 1,5 milyon ton buğdayın satışında yüzde 12’lere varan indirimlerin söz konusu olduğunu söyledi. TMO stoklarında bugün itibarıyla 2,5 milyon ton buğday bulunduğunu ve dileyenin istediği kadar buğday alma imkanına sahip olduğunu bildirdi.

Öte yandan düşük kapasiteli üretim yapanları, piyasanın durumunu, son günlerdeki döviz artışını dikkate alarak ilave bir tedbir uygulamasına gittiklerini dile getiren Çelik, “Bugünden itibaren yıllık buğday işletme kapasitesi 20 bin tonun altında olan un fabrikalarına 90 gün vadeli ve vade farksız buğday satışını başlatmış bulunuyoruz. Bu, toplam işletmelerin yüzde 36’sına tekabül ediyor, sayısal olarak da 243 işletmeyi kapsıyor.” şeklinde konuştu.

“EKMEĞE ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, daha kaliteli buğday ihtiyacı doğarsa AB ile var olan 230 bin tonluk kota çerçevesinde buğday ithalatının söz konusu olabileceğini söyledi.

Çelik, ekmek fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine de “Ekmek fiyatlarıyla ilgili buğday kaynaklı bir artış kesinlikle söz konusu değil, ama başka nedenlerle olabilir mi? Bugün itibarıyla ekmeğe zam falan söz konusu değil. Federasyon ile birlikte değerlendiriyoruz, ama diğer girdilerde değişim ne oranda olur bunları tabi ki birlikte Federasyon ile konuşarak değerlendirme imkanımız olacaktır. Un ve buğday kaynaklı hiç bir artış söz konusu değil. Yani kapıda zam yok.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER