SON DAKİKA

BIST100
93.699
0,94%
DOLAR
5,2996
-0,77%
EURO
6,0520
-0,62%
ALTIN
212,83
0,10%

‘Ekonomi iyi sinyaller veriyor’

Türkiye ekonomisi ivme kazanıyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin dirençli olduğunu ve ivme kazandığını söyledi.

‘Ekonomi iyi sinyaller veriyor’
Bu haber 18 Mayıs 2017 - 9:19 'de eklendi ve 321 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin ivme kazandığını söyledi.

İslam Kalkınma Bankası (İKB) İcra Kurulu 42. Yıllık Guvernörler Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dünyada ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bölgesinde durgun küresel ticaret, korumacı eğilimler, düşük üretim ve jeopolitik gerilimler gibi önemli sorunların olduğunu belirten Mehmet Şimşek, geçen 10 yılda gösterilen güçlü performansa rağmen İİT üye ülkelerinin küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 9’nu temsil ettiğini söyledi.

Mehmet Şimşek, “Açıkça görülüyor ki yapısal bir reforma ihtiyaç var. Birçok üye ülke büyüme motoru olarak enerji sektörü, dinamik nüfus ve ticarete güveniyor” şeklinde konuştu.

Özgün iş modeliyle İKB Grubu’nun üye ülkelerin gelişiminde güçlü bir rol oynadığını kaydeden Şimşek, başlangıcından bu yana üye devletlere 124 milyar dolar finansman sağlayarak onları destekleyen İKB grubunu takdir ettiklerini belirtti.

TÜRK EKONOMİSİ DİRENÇLİ

Mehmet Şimşek, bölgedeki büyük altyapı açığı göz önüne alındığında bankanın kaynaklarını etkili bir şekilde ayırmaya ve finansal kapsamını arttırmaya devam etmesinin gerekli olduğunu aktararak, “Çeşitli kaynakları harekete geçirme işletme verimliliği, iyi bir yönetim, kurallara dayalı politikalar ve sonuç odaklı finansmanla mümkün olabilecek bir güven gerektiriyor” diye konuştu.

Darbe girişimi ve jeopolitik nedenlerden dolayı 2016’nın Türkiye için zorlu bir yıl olduğuna dikkati çekerek, Türk insanı ve ekonomisinin direncini bir kez daha kanıtladığını sözlerine ekledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER