SON DAKİKA

BIST100
96.087
0,00%
DOLAR
6,1190
0,14%
EURO
7,0335
0,11%
ALTIN
233,53
-2,13%

Ekonomide sevindirici gelişmeler yaşanıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ekonomik gidişatın iyi ama yeterli olmadığını söyledi.

Ekonomide sevindirici gelişmeler yaşanıyor
Bu haber 16 Mayıs 2017 - 16:00 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ekonomik gidişatın iyi ama yeterli olmadığını söyledi.

Ekonomik gelişmelere yönelik açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin ekonomik açıdan iyi bir yönde olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını üretime ihracatın da eşlik etmesi gerektiğini dile getirdi.

YENİ TEDBİRLER VE DESTEKLER HAYATA GEÇEK

Bülent Tüfenkci, ekonomiyi daha iyi hale getirme noktasında çalışmalara devam ettiklerini belirterek, “Atmamız gereken adımları, uyum yasalarıyla aynı zamanda ekonomiyi geliştirecek, destekleyecek tedbir ve destekleri yine önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz.” dedi.

2016’nın Türkiye açısından zor bir yıl olduğunu ifade ederek, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından yaşanan süreç ve referandum döneminde oluşturulan haksız algı ortamını anımsatarak, bu ortamda hükümetin aldığı tedbir ve hayata geçirdiği teşviklerle 2017’ye ekonomik anlamda güçlü bir başlangıç yaptıklarını aktardı.

KOBİ’LERE MİLYARLARCA DESTEKTE BULUNULDU

Bakan Tüfenkci, küçük esnafa faizsiz kredi sağladıklarını anımsatan Tüfenkci, bugüne kadar KOBİ’lere milyarlarca lira destekte bulunduklarını hatırlatarak, kredi destekleriyle piyasalarda canlılığı sağladıklarını kaydederek, “Şu an canlı bir piyasamız var. Kimse artık durağanlıktan bahsetmiyor, daha çok yatırım ve nasıl büyüyebiliriz onun hesabı içinde” şeklinde konuştu.

İHRACATIN ARTMASI GEREKİYOR

İstihdama da destek sağladıklarını vurgulayan Tüfenkci, “İstihdama sağladığımız desteklerle işsizliği düşürmeyi hedefliyoruz aynı zamanda üretimi de büyütmeye çalışıyoruz. Baktığımız zaman oralarda 1 milyonun üzerinde yeni istihdam sağlandığını, bunun üretime de yansıdığını görüyoruz. Gerek sanayi güven endeksi gerek üretim endeksine baktığımızda ikisinin de olumlu olduğunu, tüketici güven endekslerine baktığımızda olumlu bir seyirde olduğunu görüyoruz. Enflasyon rakamlarının mayıs ayından itibaren gerilediğini göreceğiz. Yine yıl sonu itibarıyla enflasyonun tek haneli rakamlara düştüğünü göreceğiz. İhracata verdiğimiz desteklerle ihracatın artış trendinde olduğunu görüyoruz ama bunu yeterli bulmuyoruz. Daha da agresif bir şekilde ihracatı artırmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

İhracata dayalı bir büyüme modelini öngördüklerini söyleyen Tüfenkci, “Teşviklerimiz ve tedbirlerimiz de bu yönde. Özellikle ihracatçımızdan, reel sektörden gelen talepleri hayata geçirme noktasında ciddi gayret gösteriyoruz. Yine yatırım ortamını iyileştirme noktasında atacağımız adımlarla özellikle doğrudan yabancı sermayenin Türkiye’ye gelmesinin daha da hızlanacağını düşünüyoruz. Çünkü Türkiye’ye güvenip yatırım yapanları Türkiye hiçbir zaman mahcup etmedi ve gerçekten kazandırdı.” ifadelerini kullandı.

ABD DOLARI KARŞISINDA EN DEĞERLİ PARA TL

Tüfenkci, gelişmekte olan ülkelere bakıldığında ABD doları karşısında en değerli paralardan birinin TL olduğunu kaydederek, “Bu anlamıyla Türkiye’de ekonomik gidişatın iyi olduğunu görüyoruz ama bunu yeterli bulmuyoruz. Bunu daha da iyileştirme noktasında neler yapabiliriz? Atmamız gereken adımları, uyum yasalarıyla aynı zamanda ekonomiyi geliştirecek, destekleyecek tedbir ve destekleri yine önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER