SON DAKİKA

BIST100
93.939
-0,53%
DOLAR
5,9858
-1,50%
EURO
6,9400
-0,91%
ALTIN
231,63
-0,79%

Ekonomik ilişkiler siyasi ilişkilerle paralel ilerliyor

Erdoğan, Türkiye ile Kuveyt'n dost ve kardeş ülkeler olduğunu belirterek, "Ekonomik ilişkiler, siyasi ilişkilerle paralel olarak ilerliyor" dedi.

Ekonomik ilişkiler siyasi ilişkilerle paralel ilerliyor
Bu haber 08 Mayıs 2017 - 16:36 'de eklendi ve 423 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Kuveyt’n dost ve kardeş ülkeler olduğunu belirterek, “Ekonomik ilişkiler, siyasi ilişkilerle paralel olarak ilerliyor” dedi.

Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Ana Yolcu Terminali’nin temel atma törenine katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyareti öncesinde ülkenin resmi haber ajansı KUNA’ya konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin, özellikle yatırımlar, ticaret, savunma sanayi işbirliği, turizm başta olmak üzere pek çok alanda gelişme potansiyeli bulunduğunu belirterek, karşılıklı yatırımların artırılmasını umduğunu ve Türkiye’nin stratejik işbirliği alanlarından savunma sanayisi alanında Kuveyt’le tecrübelerini paylaşmaya hazır olduğunu dile getirdi.

TOPLANTILAR DAHA SIK ARALIKLARLA GERÇEKLEŞMELİ

Gelecek aylarda Başbakanlar düzeyinde yapılacak “İşbirliği İçin Ortak Komite” toplantısının bu ve diğer alanlardaki işbirliklerini daha detaylı ele alıp güçlendirmesini beklediklerini ifade eden Erdoğan, ekonomik ve ticari ilişkilerin istenen düzeye çıkması için kurulan Karma Ekonomik Komisyon toplantılarının ve iş forumlarının daha sık aralıklarla gerçekleştirilmesinin gerekliliğine olan inancını aktardı.

HER İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET YÜZDE 17 ARTTI

Erdoğan, 2017 yılının ilk çeyreğinde iki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 oranında artışla 152 milyon Dolar olarak gerçekleştiğinin altını çizdi. Türkiye’nin Kuveyt ile 2016 yılına ait toplam ticaret hacminin 1 milyar 287 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, bunun 431 milyon dolarını ihracatın, 856 milyon dolarını ithalatın oluşturduğunu ekledi. Erdoğan, iki ülkenin potansiyelleri göz önüne alındığında ikili ticaretin artırılması için daha çok çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE YATIRIM İÇİN CAZİP BİR ÜLKE

Erdoğan, Türkiye’nin yatırım için oldukça cazip bir ülke haline geldiğini belirterek, Kuveyt’in ülkemize 2002 yılından itibaren gerçekleştirdiği doğrudan yatırım miktarının yaklaşık 1.7 milyar dolar olduğunu kaydetti. Erdoğan, halihazırda 280 Kuveytli şirketin Türkiye’de faaliyet gösterdiğini belirtti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER