SON DAKİKA

BIST100
96.455
-1,03%
DOLAR
5,6689
0,58%
EURO
6,5282
0,91%
ALTIN
223,75
0,70%

Ekonomik veriler yüzleri güldürüyor

Son zamanlarda açıklanan ekonomik verilerin olumlu olduğu ve büyümenin devam edeceği sinyalini verdiği belirtiliyor.

Ekonomik veriler yüzleri güldürüyor
Bu haber 11 Mayıs 2017 - 16:50 'de eklendi ve 135 kez görüntülendi.

Son zamanlarda açıklanan ekonomik verilerin olumlu olduğu ve büyümenin devam edeceği sinyalini verdiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, açıklanan ekonomik verilerin olumlu olduğunu ve büyümenin süreceğini kaydederek, “İlk çeyrekte yüzde 3,75 ile yüzde 4 arasında bir GSYH büyümesi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İSTİB Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Ali Kopuz, sanayi üretiminin mart ayında bir önceki yılın dönemine göre yüzde 2,8 arttığını hatırlatarak, bu alanda en yüksek artışın yüzde 23,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleştiğini ifadelerini kullandı.

YÜZDE 3 – 4 ARASINDA BİR GSYH BÜYÜMESİ BEKLİYORUZ

Ali Kopuz, geçen yılın ilk çeyreğinde imalat sanayinde kapasite kullanım oranının ortalama yüzde 76.5 olarak gerçekleştiğini kaydederek, bu rakamın 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 76.8’e çıktığını dile getirdi.

“Açıklanan ekonomik veriler olumlu. Büyümenin süreceğini düşünüyorum. Bu verilerin ışığında ilk çeyrekte yüzde 3.75 ile yüzde 4 arasında bir GSYH büyümesi bekliyoruz” diyen Kopuz, son dönemde Türkiye’nin iki önemli sorununa yoğunlaştıklarını ve çözüm önerileri sunduklarını anımsatarak bunların “işsizlik ve enflasyon” olduğunu aktardı.

GIDA ENFLASYONU GENEL ENFLASYONU ETKİLİYOR

Kopuz, özellikle gıda kaynaklı enflasyon artışının genel enflasyonu çok etkilediğini ifadde ederek, durumun biraz da enflasyon hesaplama yönteminden kaynaklandığını belirtti. Kopuz, şöyle konuştu: “Bununla beraber, üreticiden son tüketiciye gelene kadar oluşan yüksek maliyetlerin aşağıya çekilmesi toplumun her kesiminin faydasına olacaktır. Bu konuda gıda ürünlerinde KDV oranlarının tekrar gözden geçirilmesi, aracıların devreden çıkarılması veya sayılarının azaltılması, nakliyede vergi yükünün hafifletilmesi, ürünlere yönelik tarımsal destek mekanizmalarının oluşturulması gibi konuların ciddiyetle ele alınması gerekiyor. Arz talep dengesi gözetilerek, tüketicinin gıda ürünlerine uygun fiyatlarda erişmesine imkan sağlamak, en önemli hedef olmalıdır. Bununla beraber, gıda enflasyonu hesaplanmasındaki çarpıklıklar da giderilirse çok daha doğru enflasyon verilerine ulaşabiliriz”

EKONOMİYİ BÜYÜTME İHRACATI ARTIRMA ZAMANI

Kopuz, “Artık ekonomiyi büyütme, ihracatı artırma zamanı” dedi. Diğer önemsedikleri konunun “işsizlik” olduğunu aktaran Kopuz, istihdam seferberliği çalışmaları kapsamında yılbaşından bugüne kadar 750 binin üzerinde istihdam sağlandığını söyledi.

Kopuz, ülkeye olan gönül borcunu ödemek isteyen herkesi bu seferberliğe katılmaya davet ederek, “Reeferandum ‘evet’ ile sonuçlandı. Yüksek katılımla gerçekleşen bu referandum sonucunun ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye geldiği yol ayrımında kararını verdi ve böylece yeni bir dönem başladı. 16 Nisan’da devletimiz daha da güçlü, daha bağımsız, daha istikrarlı bir hale gelmiştir. Artık 2023 hedeflerine odaklanarak daha çok çalışma zamanıdır. Ekonomimizi büyütme, ihracatımızı artırma zamanıdır. Bizler de iş dünyası olarak bunun gayretiyle çalışmaya ve üretmeye devam etmeliyiz. Yolumuz belli, hedeflerimiz bellidir. Biz inanıyoruz ki bize düşen gayrettir” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER