SON DAKİKA

BIST100
117.522
0,58%
DOLAR
3,7912
0,22%
EURO
4,6659
-0,01%
ALTIN
161,95
0,01%

Ekonomiye ilişkin tedbir kararları açıklandı

Ekonomiye ilişkin tedbir kararları açıklandı
Bu haber 08 Aralık 2016 - 16:47 'de eklendi ve 273 kez görüntülendi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında ekonomiye ilişkin alınan tedbirleri Başbakan Binali Yıldırım açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında, 2 Aralık Cuma günü yapılan ve yaklaşık 5 saat süren Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında, kamu maliyesi, bankacılık ve finans sektörü, reel sektör ve iş gücü piyasasına yönelik alınması gereken tedbirler kararlaştırılmıştı.

Başbakan Yıldırım firmaların piyasada nakit ihtiyaçları olduğunu söyleyerek “Bu nakit sıkıntısını rahatlatmak, işlerini genişletmelerini sağlamak hatta istihdamı artırmak için hazine kefaleti getirmek suretiyle, Kredi Garanti Fonu’nun kefaletiyle 250 milyar liraya kadar bir kredi hacmi oluşturuyoruz” dedi.

KURUMLAR VERGİSİ TAM OLARAK UYGULANACAK

Binali Yıldırım konuşmasında kurumlar vergisine değinerek “2017’de özel sektör yatırımlarını daha da teşvik etmek, artmasını sağlamak amacıyla imalat sanayine, yatırım teşvik kapsamındaki projelere artı destek vermek için, yatırımın teşvik edilmesinde ciddi bir seferberlik başlatıyoruz. 2017’de yapılan imalata yönelik yatırım harcamaları için yatırıma katkı oranını mevcudun üzerine yüzde 15 daha artırıyoruz. Kurumlar vergisi indirimini de tam olarak uygulayacağız. Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi verilecek. KDV iade süreçleri de hızlandırılacak” ifadelerini kullandı.

PRİMLER YIL SONUNA ÖTELENİYOR

İstihdamı korumak ve artırmak için bazı tedbirlerin alındığını söyleyen Yıldırım Özel sektör işverenlerinden asgari ücret desteğinden yararlananların ilk üç 3 aylık primlerini yıl sonuna ötelediklerini de sözlerine ekledi.

500 YENİ İSTİHDAM SAĞLANACAK

Başbakan Yıldırım,”2017’de toplam özel sektörde 500 bin vatandaşa İŞKUR’un aktif işgücü programlarından yararlandıracağız. 500 bin insanımıza özel sektörde 2017 için iş temin edeceğiz. 100 bin de toplum yararına çalışma programına devam edeceğiz. Doğu ve Güney Doğu bölgelerimizde ağırlıklı olacak. İhtiyaç olan yerlerde yer vereceğiz. İstihdam programı öncelikli olarak katma değeri yüksek olan teknoloji sektörlerinde uygulanacak” dedi.

“Reformların esası, devletin bütün alanlardaki belirleyici rolünün, ekonomideki ve diğer alanlardaki belirleyici rolünün sınırlandırılması, vatandaşın birçok alanda rahatça hareket etmesi, devletle olan işinin azaltılması…Özeti bu.” diyen Yıldırım, “Vazgeçemeyeceğimiz iki alan var. Birisi adalet, birisi de güvenlik. Bu iki alan devlette olacak ve hiçbir şekilde bu alanlarda başka bir reform düşünülmeyecek. Kendi içlerinde hızlı işlemesi için gerekli tedbirleri alacağız.” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER