SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Eksi 40 derecede domates ihracatı

Çaldıran eksi 40 derecede domates üretimi gerçekleştiriyor. Özel seralarda dondurucu soğuklara rağmen üretilen domates ilçeye büyük katkı sağlıyor.

Eksi 40 derecede domates ihracatı
Bu haber 26 Ocak 2017 - 14:53 'de eklendi ve 459 kez görüntülendi.

Van’ın Çaldıran ilçesinde hava sıcaklıklarının eksi 40 dereceye kadar düşmesine aldırış etmeyen seracılar domates üretip ihracat yapıyorlar.

Türkiye’nin soğuk rekorları kıran ilçesi Çaldıran’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle 34 bin metrekare alana kurulan jeotermal seralarda, dondurucu soğuklara rağmen domates üretiliyor.

Yedi farklı noktadan çıkarılan sıcak suyun borulardan ulaştırıldığı seralarda, topraksız tarım uygulamasıyla dört kat fazla verim alınıyor.

12 milyon liraya mal olan ancak üretim miktarıyla ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayan seralarda üretilen 10 çeşit domates, başta İspanya ve Rusya olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilecek.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Birimi Proje Koordinatörü Yusuf Taşkın “Burada hava sıcaklığının sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü zamanlar oluyor. Bu dondurucu soğukta bile domates üretimi yapıyoruz. Yer altından çıkardığımız jeotermal suyla seraları ısıtıyoruz. Burada başka bir kaynak kullanarak bu üretimi yapmak mümkün değil. Seraların ısıtılmasında kullandığımız enerji miktarıyla yaklaşık 2 bin konut ısıtılabilir.” diye konuştu.

“Yurt dışına açılmayı planlıyoruz”

Üretime başladıkları günden bugüne kadar 350 ton domates üretildiğini belirten Taşkın “Buranın yıllık üretim potansiyeli bin 500 ton. Yurt içinde çok yoğun talep alıyoruz. Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok ilimizin domates ihtiyacını buradan sağlıyoruz. Ürünlerimizi ihraç etmek gibi bir hedefimiz de var. Özellikle üretim potansiyelinin arttığı yaz aylarında yurt dışına açılmayı planlıyoruz. Çaldıran’dan bir çok ülkeye domates ihraç ederek ilçe ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER