SON DAKİKA

BIST100
95.623
0,59%
DOLAR
4,6994
-0,44%
EURO
5,4669
-0,30%
ALTIN
191,74
-0,34%

Elektrik enerjisinde büyük gelişim

Elektrik enerjisinde büyük gelişim
Bu haber 23 Aralık 2016 - 18:15 'de eklendi ve 289 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, elektrik enerjisinde attıkları adımlarla kurulu gücün üç katına çıktığını dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, “Son 14 yılda elektrik enerjisi kurulu gücümüzü yaklaşık 3 katına çıkardık. Bugün 78 bin 500 megavat kurulu güce ulaşmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Aliağa ilçesindeki Etki Limanı FSRU Projesi ve Egegaz LNG Terminali’nin açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Son 14 yılda elektrik enerjisi kurulu gücümüzü yaklaşık 3 katına çıkardık. Bugün 78 bin 500 megavat kurulu güce ulaşmış bulunuyoruz. 2002’de sadece 4 bin kilometre doğalgaz iletim ve dağıtım hattımız varken bugün 125 bin kilometrelik bir hatta sahibiz” şeklinde konuştu.

ENERJİ EN ÖNEMLİ GÜNDEM BAŞLIĞI

Başbakan Binali Yıldırım, enerjinin içinde bulunduğumuz çağın en önemli gündem başlığı olduğunu söyledi.

Başbakan, şöyle konuştu: “Ekonomiden siyasete, güvenlikten dış politikaya kadar hayatın her alanında enerji ağırlığını hissettiriyor, ilişkileri ve gelişmeleri yönlendiriyor. Bölgemizde yaşanan anlaşmazlıkların kaynağında da enerji kaynaklarının nasıl değerlendirileceği, kimler tarafından kontrol edileceği gerçeği yatıyor. Özellikle son dönemde enerji konusu, ulusal güvenlik ve bağımsızlığın temel unsuru haline gelmiştir. Enerjiye olan talebin ise gün geçtikçe, sanayileştikçe, refah seviyesi arttıkça artacağını biliyoruz. Küresel enerji arz ve güvenliği açısından üstlendiğimiz rolün, ülkemizin konumunun farkındayız”

Türkiye’nin önünün açık olduğunu da sözlerine ekleyen Yıldırım, “”Türkiye’nin önü açıktır. Türkiye inşallah bölgede oyun kuran ülkelerin başında yer almaya devam edecek. Etkin politikasıyla ve kararlı duruşuyla bölgemizdeki dostlukları artıran, düşmanlıkları azaltan politikasıyla gelecek güzel günlerin inşasında başrol oynayacaktır” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER