SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8947
0,39%
EURO
6,8142
0,10%
ALTIN
230,31
-1,13%

En iyi film, Mavi Bisiklet

En iyi film, Mavi Bisiklet
Bu haber 24 Ekim 2016 - 8:24 'de eklendi ve 340 kez görüntülendi.

Bu yıl 53.’sü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma dalında Mavi Bisiklet adlı yapım ‘En iyi film’ ödülüne layık görüldü.

EXPO 2016 Antalya’da gerçekleştirilen ödül töreninde en iyi kadın oyuncu ödülünü Tereddüt adlı filmde boy gösteren Ecem Uzun, en iyi erkek oyuncu ödülünü de Babamın Kanatları filmindeki oyunculuğu ile Menderes Samancılar aldı.

Menderes Samancılar, yaptığı açıklamada diğer filmlerde de çok değerli oyuncular olduğunu belirterek, “Ödül almamın en iyi oyuncu anlamına gelmiyor. Ne mutlu bana ki ülkemin sinemasında bu kadar güçlü genç yönetmenler ve genç oyuncular tanıdım. Onun için yarınlardan umudum hiç eksik olmayacak. Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Bizim ülkemizdeki acılar bize yetiyor ama biz komşularımıza da çok üzülüyoruz. Ben bu ödülü çocukları kıyılara vurmuş, ülkesi parçalanmış Suriyeli dostlarımız için kaldırıyorum” ifadelerini kullandı.

Törene katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de yaptığı açıklamada, “Biz ‘Allah insanın gönlüne göre verir” deriz. Kur’an-ı Kerim’de ‘Allah duayı işitir, duaya icabet eder, karşılıksız bırakmaz’ denir. İncil’de ‘isteyin, size verilecektir’ deniliyor. Tevrat’ta da ‘sıkıntıda çağırdın, seni kurtardım’ deniliyor. İşte biz de temiz kalple dua ettik, festivali büyütmek, geliştirmek istedik. Birçok zorluğa rağmen festivalimizin uluslararası katılımı fevkalade güçlendi” şeklinde konuştu.

15 Temmuz’da kendilerini feda eden kahramanları unutmadıklarının altını çizen Türel, “Dünyanın unutmak istediği mültecileri de özel gösterimlerle unutmadığımızı gösterdik. Dünya ve Türkiye sinemasının ustalarını saygıyla andık, gençlere anlatmaya çalıştık, genç yeteneklerin ellerinden tuttuk. Amerika’dan Avrupa’ya her yerde ırkçılık ve ötekileştirme artarken biz burada dost olduk, kardeş olduk” diye konuştu.

Festivalde ulusal yarışma branşında en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi yönetmen ödülleri ‘Mavi Bisiklet’ filmine verildi. Film, 100 bin TL ödülün sahibi oldu.

Uluslararası yarışma kısmında ise en iyi erkek oyuncu 48 Kavşağı filmindeki performansı ile Tamer Nafar, en iyi katın oyuncu ödülünü de Tereddüt adlı yapımdaki oyunculuğu ile Ecem Uzun aldı. En iyi yönetmen ödülü ise Tereddüt’ün yönetmeni Yeşim Ustoğlu’na verildi. Filme 50 bin Euro’luk para ödülü verildi.

En İyi Yönetmen Ödülünü “Tereddüt” filmiyle Yeşim Ustaoğlu alırken, En İyi Film de yine “Tereddüt” seçildi. Türkiye, Polonya ve Fransa ortak yapımı “Tereddüt” filmi, 50 bin avroluk ödülün de sahibi oldu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER