SON DAKİKA

BIST100
92.268
0,90%
DOLAR
5,4623
-0,14%
EURO
6,1500
0,00%
ALTIN
211,37
0,03%

Enerji sektöründeki büyümede Çin’in ardından 2. sıradayız

Enerji sektöründeki büyümede Çin’in ardından 2. sıradayız
Bu haber 14 Ekim 2016 - 8:26 'de eklendi ve 358 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, enerji sektöründeki büyümede dünyada Çin’in ardından ikinci sırada olduğumuzu açıkladı.

Dünya Enerji Kongresi Açılış Oturumu’nda açıklamalarda bulunan Binali Yıldırım, son yıllarda küresel enerji görünümünde büyük çaplı değişmeler meydana geldiğini vurguladı.

Yıldırım, bu bağlamda dünya enerji haritasının değiştiğini ve yeni oyuncuların ortaya çıkmakta olduğunun altını çizdi. Talebin hızla arttığını da aktaran Başbakan Yıldırım, “Ayrıca oyun değiştirici büyük gelişmeler de meydana gelmektedir. Tüm bu dönüşüm sürecinin dünya enerji camiasının önde gelen temsilcileri tarafından etraflıca ele alınabilmesine imkan vermesi bakımından 23. Enerji Kongresi’nin zamanlamasının da son derece yerinde olduğunu ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

OECD ülkeleri içinde geçen 10 yıllık dönemde enerji talep artışının en hızlı gerçekleştiği ülkelerin birinin de Türkiye olduğunu aktaran Yıldırım, “Enerji sektöründeki büyümede dünyada Çin’den sonra 2. ülke konumundayız. Dünya ortalamasının neredeyse 3 katı hızla artan enerji talebimizin 2023 yılındaki ihtiyacı şu anki kapasitemizin 2 katı olacaktır. Bu nedenle Türkiye, küresel enerji güvenliğinin geliştirilerek sürdürülebilir, kapsayıcı ekonomik büyümenin temeline yönelik çalışmalara kararlılıkla katkı sunmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin enerji ticareti merkezine dönüştürülmesi yönündeki hedeflerini de anlatan Yıldırım, “Gerek söz konusu konumuyla gerekse gaz giriş ve çıkışına imkan veren arz güvenliğine katkı sağlayan projelerle desteklenmektedir. Bu bağlamda ulusal piyasa düzenlemelerine gerek depolama, ilave sıvılaştırılmış doğalgaz tesisleri gibi alt yapı projelerine yönelik çalışmalar da süratle devam etmektedir” diye konuştu.

Elektrikte son 10 yılda kurulu gücü iki katına çıkardıklarını da belirten Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “Elektrik üretiminde özellikle yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızı değerlendirerek yeni santralleri devreye alıyoruz. Ülkemiz, yenilenebilir enerjinin dünyadaki gelişen ve yükselen eğilimini yakından izlemekte ve yenilenebilir enerjinin önem ve önceliğini anlamaya her gün daha fazla özen göstermektedir”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER