SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7887
-0,35%
EURO
5,6219
0,33%
ALTIN
189,68
0,32%

Enflasyon için sevindirici haber

Mayıs ayı itibariyle enflasyon için olumlu beklentiler var. Zeybekci, yıl sonu hedef olarak yüzde 8.5 ya da altı bir seviye düşündüklerini dile getirdi.

Enflasyon için sevindirici haber
Bu haber 11 Nisan 2017 - 14:07 'de eklendi ve 187 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, mayıs ayı itibariyle enflasyonda düşüş beklediklerini söyledi. Bakan Zeybekci, yıl sonu hedef olarak yüzde 8.5 ya da altı bir seviye düşündüklerini dile getirdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gündeme dair açıklamalarda bulundu. İlk olarak halk oylaması kampanyasını değinen Nihat Zeybekci, seçim bölgesi ve çevresinde problemsiz bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

REFERANDUMDAN SONRA POZİTİF BİR DÖNEME GİRECEĞİZ

Son hafta itibariyle kararsızların da net bir düşünce edindiğini belirten Zeybekci, “16 Nisan kampanyasının bittiğini düşünüyorum” dedi. Referandumun ekonomiye etkileri ile ilgili de konuşan Zeybekci, Türkiye’deki özel sektör yatırımlarının son 2 yılda artış olarak hemen hemen sıfır çektiğini kaydetti. Tüketim ve yatırımda öteleme olduğunu, yabancı yatırımlarda bekleme dönemi yaşandığını aktaran Zeybekci, “Bu sene doğrudan yabancı yatırımlarda, Türk kıymetlerine olan talebin yukarı doğru gitmesinde, dolayısıyla faizin aşağı inmesinde, yatırımların artmasında çok pozitif bir döneme gireceğimizi, 16 Nisan’dan sonra çok daha kalıcı şekilde göreceğiz. Bu hafta yoğun şekilde pozitif yönde etkilenmeleri hep beraber yaşayacağız” şeklinde konuştu.

ENFLASYONA ARZ DÜŞÜKLÜĞÜ SEBEP OLUR

Talep oranında üretim yapıldığı zaman Türkiye’nin ferahladığını vurgulayan Bakan Zeybekci, bunun için insanların üretim yapmasının ve stok maliyetlerinin düşürülmesinin sağlanması, bunun için de faizlerin aşağı çekilmesi gerektiğini aktardı.

Zeybekci, faizler artırıldığı zaman belanın satın alınacağını kaydederek, “Petrol yangınına su serpmiş gibi olacağız. Hafif serinleme yaratacak ama sonra sıvı arttığı için yangın büyüyecek” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON…

Enflasyonla ilgili de konuşan Bakan Nihat Zeybekci, enflasyonun bugünkü seviyesinde kurun da etkili olduğunu söyledi. Kurun enflasyona etkisinin yansımalarının mayıs sonuna kadar sürmesi ihtimali bulunduğunu aktaran Zeybekci, “Nisanda enflasyon yükselmeyecek, istediğimiz gibi aşağı inişle ilgili trend başlamayacak ama mayıstan itibaren bu trendin aşağıya doğru dönmeye başladığını, yıl sonunda yüzde 8,5’ler seviyesine ulaşacağımıza, belki bu seviyenin altına ineceğimize inanıyoruz” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER