SON DAKİKA

BIST100
94.348
-0,43%
DOLAR
6,3198
2,49%
EURO
7,3899
3,05%
ALTIN
243,93
3,05%

Enflasyon tek haneye inecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonu tek haneye indirecek 'gıda tedblirleri'nin hazır olduğunu söyledi.

Enflasyon tek haneye inecek
Bu haber 22 Mayıs 2017 - 11:40 'de eklendi ve 137 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonu tek haneye indirecek ‘gıda tedblirleri’nin hazır olduğunu söyledi.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin geçen hafta bir dizi toplantı gerçekleştirdiğini aktaran Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, en son yapılan toplantıda bir süredir üzerinde çalışılan tedbirlerin ele alındığını söyledi.

Mehmet Şimşek, gıda enflasyonunu düşürecek ilave tedbirleri yakın zamanda devreye sokacaklarını kaydederek, “Bu kapsamda bakliyat gibi talebin kısmen de olsa ithalat ile karşılandığı ürünlerde kapsamlı bir üretim planlaması yapıldı. Başta sera teşvikleri olmak üzere taze meyve-sebze üretimini teşvik eden uygulamalar da yeni bir strateji çerçevesinde devreye girecek” şeklinde konuştu.

TEŞVİKLER YOLDA

Taze meyve-sebze üretimini teşvik eden uygulamaların da başta sera teşvikleri olmak üzere, yeni bir strateji çerçevesinde devreye gireceğini aktaran Mehmet Şimşek, “Belirli şartlar oluştuğunda dış ticaret tedbirleri geçici olarak devreye girecek ve aşırı fiyat hareketlerine izin verilmeyecek. Lojistik süreçlere ilişkin de tedbir ve teşvikleri alacağız. Bu tedbirler işlenmemiş gıda kaynaklı riskleri sınırlandırarak enflasyonun tek haneye gerilemesine ve oynaklığın azalmasına katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER