SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Enflasyon yıl sonu hedefi: tek haneler

Nurettin Canikli, yıl sonu enflasyon hedefini açıkladı. Canikli, "Yıl sonu itibarıyla enflasyonda tek haneli rakamlara tekrar döneceğiz" ifadesini kullandı.

Enflasyon yıl sonu hedefi: tek haneler
Bu haber 03 Mayıs 2017 - 16:54 'de eklendi ve 184 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yıl sonu enflasyon hedefini açıkladı. Canikli, “Yıl sonu itibarıyla enflasyonda tek haneli rakamlara tekrar döneceğiz. Sadece enflasyonda değil, işsizlikte de yıl sonunda bunu göreceğiz” ifadesini kullandı.

Londra’da gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında gazetecilerle konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye’de yatırımı olan, yatırımlarla ilgilenen kişilerle görüşme imkanı bulduklarını ifade ederek, Türkiye’de doğrudan yatırımların son yıllarda büyük ivme kazandığını dile getirdi.

TL DEĞER KAZINIYOR

TL’nin dolar ve döviz karşısında değer kazandığını aktaran Canikli, “Aynı şekilde sermaye piyasalarında Borsa İstanbul’un tarihi rekorlara imza atması, esasında 16 Nisan’da kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hakikaten Türkiye için, ekonomi için doğru bir düzenleme olduğunun da en önemli göstergelerinden bir tanesi. İçeride ve dışarıda piyasalar bu sistemi sevdi. Bu sistemi kabullendi” dedi.

KIDEM TAZMİNATINDA SON DURUM

Nurettin Canikli, kıdem tazminatı konusunda da açıklamalar yaptı. Canikli, “Hızlı bir şekilde reform ajandamıza devam ediyoruz. İlk planda kıdem tazminatı fonunu halletmek var. Bu önemli bir problem. Ekonomi üzerinde, reel sektör üzerinde çok büyük bir yük. Şu anda firmaların üzerindeki kıdem tazminatı fonu realize edilmek istense firmaların önemli bir bölümü mali açıdan sıkıntıya girer” diye konuştu.

KIDEM TAZMİNATI ZOR BİR KONU

Kıdem tazminatı meselesinin oldukça zor bir konu olduğunu aktaran Canikli, “Kıdem tazminatı fonu ilk hayata geçirildiğinde, başlangıçta düğme yanlış iliklenmiş. Şimdi bütün düğmeleri çözüp yeniden doğru bir yerden başlamak gerekiyor. Tabii işçilerimizin, işçi kardeşlerimizin kazanılmış hakları var. Onlarda geriye gidiş söz konusu olmayacak. Kazanılmış haklarında herhangi bir ihlal söz konusu olmayacak. Bu çerçevede çözmeye çalışacağız. Zorluğu oradan geliyor zaten… Tarafların hepsini memnun ederek, onların da rızasını alarak kıdem tazminatı fonunda mutlu sona ulaşmak kolay değil. Ama halledeceğiz. Çok kısa zaman içerisinde halledeceğiz” şeklinde konuştu.

ENFLASYON…

Önceliklerinin faizleri düşürmek olduğunu vurgulayan Canikli, piyasaların önünün açıldığını, olumlu bir havanın olduğunu kaydetti. Canikli, sözlerini şöyle tamamladı: “Yıl sonu itibarıyla enflasyonda tek haneli rakamlara tekrar döneceğiz. Sadece enflasyonda değil, işsizlikte de yıl sonunda bunu göreceğiz. Faiz oranlarında da yine yıl sonunda tek haneli rakamları göreceğiz”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER