SON DAKİKA

BIST100
101.138
-0,74%
DOLAR
4,7092
2,92%
EURO
5,5360
3,43%
ALTIN
197,57
3,92%

Engelli Memurlara Kadro Müjdesi

Çalışma ve Sosyla Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, engelli memur yerleştirmeleri hakkında açıklamalar yaptı.

Engelli Memurlara Kadro Müjdesi
Bu haber 18 Kasım 2017 - 15:22 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyla Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, engelli memur yerleştirmeleri hakkında açıklamalar yaptı. Engelli memurların yerleştirmesinin mart ayında yapılacağını, ilk ve son çeyrekte 2 bin 500’er olmak üzere toplam 5 bin kişinin kamuya yerleştirileceğini söyledi.

Bakan Sarıeroğlu, bakanlığın bütçe sunumunda engelli memur atamalarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Toplam 5 bin engelli memurun kamuya yerleştirilmesinin yapılacağını duyurdu. Mart ayında gerçekleşecek olan atamalarla, ilk ve son çeyrekte 2 bin 500’er olmak üzere 5 bin kişiye istihdam sağlanacak.
Bakan Sarıeroğlu, iş yerlerine 12 başlıkta istihdam teşvikleri verildiğini ve 1 milyon işyerinin, yaklaşık 8 milyon çalışanı için 5 puanlık prim indiriminden yararlandığını söyledi.

10 Yılda 6,5 Milyon Kişiye İstihdam
Bakan Sarıeroğlu, 10 yılda 6,5 milyon kişiye istihdam sağladıklarını belirtti. Yapacakları düzenleme de EKSS sonuçlarının geçerliliğinin 2 yıldan 4 yıla çıkarılacağını söyledi.

15 Bin Suriyeliye Çalışma İzni
Hükümet 15 binden fazla Suriyeliye çalışma izni verdi. Bakan Sarıeroğlu, çalışma izni alan Suriyelilerin, mesleki belgelerinin değerlendirilmesi, nitelikli olanların belgelendirilmesi, diploma-sertifika sahibi olanların belgelerinin akreditasyon işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Ayrıca vasıfsız olanların ihtiyaç duyulan alanda istihdam edilmesi için çalışmaların yapılacağını belirtti.

Geleceğin Mesleklerine Eğtitim Modülü
Bakan Sarıeroğlu, geleceğin mesleklerinden bulut bilişim uzmanı, kodlama uzmanı, mobil uygulama tasarımcısı, siber güvenlik uzmanı başta olmak üzere belirledikleri meslekler için eğitim modülleri hazıladıklarını ifade etti. Asgari ücret desteğinin bu yıl da devam edeceğini söyledi. Bakan Sarıeroğlu, ”Yıl içinde 6.7 milyar lira istihdama destek sağladık. Toplu sözleşme uygulanan iş yerlerinde asgari ücret desteğinden yararlanma sınırını 165 liraya yükselterek örgütlü kesime daha fazla kaynak aktarılmasını sağladık. Prime esas günlük kazanç üst sınırı da asgari ücretin 6.5 katından 7.5 katına çıkartıldı.” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER