SON DAKİKA

BIST100
94.887
0,57%
DOLAR
6,3857
0,01%
EURO
7,4648
0,11%
ALTIN
245,58
0,66%

Erdoğan: “3 milyon mülteci Avrupa’ya gidebilir”

Erdoğan: “3 milyon mülteci Avrupa’ya gidebilir”
Bu haber 11 Kasım 2016 - 10:02 'de eklendi ve 292 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar merkezli El-Cezire televizyonuna çarpıcı açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği (AB)’nin sürekli nazlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB’nin amacının Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak olduğunu söyledi.

AB’nin Türkiye ile ilgili artık karar vermesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ben de sürekli açıklamalarımda diyorum ki AB eğer Türkiye’yi istemiyorsa kararını versin ve ‘Türkiye’yi biz istemiyoruz, Türkiye çekilsin’ desin. Tabii NATO’nun bunu yapması zor bir iş, NATO da bunu yapamaz ama AB’de henüz biz müzakereci ülkeyiz. Biz şu anda sabırla görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Bu görüşmeler tabii bir yere kadar devam edecek, onlar da herhalde bir nihai karar verecekler ve bizler de bu nihai karar durumuna göre hareket ederiz veya biz kararımızı veririz, buna göre adım atarız” açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı hiç bir zaman dürüst davranmadığını vurgulayan Erdoğan, mülteciler konusunda da biriğin verdiği taahhüdü yerine getirmediğini tekrarladı.

Mültecilere Türkiye’nin büyük bir destek verdiğini ifade eden Erdoğan, “Bakın Türkiye’de şu anda 3 milyon mülteci var, bu mülteciler Avrupa’ya doğru gidebilir, yürüyebilir. Biz 3 milyon mülteciyi burada barındırırken, AB’nin Türkiye’ye destek vermesi lazım. Bu mülteciler Avrupa’ya bir yürürse Avrupa ne yapacağını şaşırır. Şu anda 100 tane, 500 tane mülteciyi alamıyor” şeklinde konuştu.

AB’nin Haziran ayında mülteciler için 3 milyar avro destek vereceğini açıkladığını ama bu sözün yerine getirilmediğine dikkat çeken Erdoğan “İkinci bir 3 milyar avro verilecekti. Şu ana kadar verilen destek aklımda kaldığı kadarıyla 250-300 milyon avro, böyle bir durum var. Öbür taraftan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliğine bakıyorsunuz, onlar da yaklaşık 550 milyon dolar gibi bir destekte bulundular. Bizim yapmış olduğumuz harcama, STK’larımız, belediyelerimizle beraber yaklaşık 26-27 milyar dolar. Sadece devletin faturalı olarak yapmış olduğu harcama şu anda 13 milyar doları buldu” açıklamasında bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER