SON DAKİKA

BIST100
94.348
0,00%
DOLAR
6,3288
0,23%
EURO
7,4094
0,38%
ALTIN
243,82
3,01%

Erdoğan, AB için referandumu işaret etti

Erdoğan, AB için referandumu işaret etti
Bu haber 14 Kasım 2016 - 17:22 'de eklendi ve 313 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AP Başkanı Martin Schulz’un Türkiye’de idamın gelmesi durumunda Avrupa Birliği ile müzakere sürecinin biteceğini açıklamasına “Yıl sonuna kadar sabredelim ondan sonra millete gidelim, diyorum” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milli Tarım Projesi” toplantısında gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Türkiye’ye ve Türk milletine yönelik her saldırıya, her ihanet girişimine öyle bir cevap vereceğiz ki bir daha kimse değil teşebbüs etmek, böyle bir niyeti aklından dahi geçiremeyecektir” şeklinde konuştu.

AB için referandum yolu gözüktü

AB’ye üyelik müzakereleri konusunda referanduma gidilebileceğinin sinyalini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kalkıp Türkiye’ye de ‘Avrupa Birliği ile ilgili müzakereler durdurulabilecek’ diyeceksin. Bakıyorsun, ‘müzakereleri durdururuz’. Geç kaldınız, hemen kararınızı verin. Bak Sayın Başbakan burada, bakanlar burada. Ben de Cumhurbaşkanı olarak diyorum ki yıl sonuna kadar sabredelim, ondan sonra millete gidelim” dedi.

Avrupa Parlamentosunun (AP) Alman Başkanı Martin Schulz’un Alman Bild am Sonntag gazetesinde Türkiye’de idamın gelmesi durumunda Avrupa Birliği ile müzakere sürecinin biteceğini açıklamasına göndermede bulunan Erdoğan, “Batı ne diyor, ‘İdam olmaz, nereden bunu konuşuyorsunuz’ diyor. Ben de buradan Batıya sesleniyorum, ey Batı bu milletin kaderi sizin elinizde değil, bu milletin kaderi bizim elimizdedir” açıklamasında bulundu.

martin-schulz

Martin Schulz’a yönelik tepkisine devam eden Erdoğan, idamla ilgili olarak “Bugün dünyanın büyük bir çoğunluğunda da bu var. Kimsin sen ya? Neymiş orada bir parlamentonun başkanı. Nesin sen? Sen, Türkiye adına ne zamandan beri karar verme yetkisine sahip oldun? 53 yıldır Türkiye’yi Avrupa Birliğine almayan sen veya siz, nasıl olur da Türkiye hakkında böyle bir karar verme yoluna gidersiniz. Sen daha Türkiye’yi tanıyamamışsın. Türkiye’deki birileriyle çevirdiğiniz fırıldaklar bu millet adına değildir, bu millet kendi kararını kendi verir, kendi göbeğini kendi keser” dedi.

Avrupa ülkelerinin terör örgütü üyelerini barındırdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi; “Siz önce verdiğiniz sözleri tutun. Siz önce Avrupa Birliği Parlamentosunda, Avrupa Kongresinde, kongre binasında veya dışında, oralarda önce terör örgütlerinin temsilcilerini temizleyin. PKK’yı terör örgütü olarak ilan etmek meseleyi bitirmez, önce onların temsilcilerini temizleyin de sizi o zaman görelim. Şu anda Almanya’da, Fransa’da, İsveç’te, Hollanda’da, her tarafta terör örgütünün ajanları cirit atıyor”

“Senin her yerin yaptırım olsa ne yazar?”
Avrupa Parlamentosunun (AP) Alman Başkanı Martin Schulz’un açıklamalarına da değinen Erdoğan: “Anlıyoruz ki birileri kendi akıllarınca bize bu coğrafyayı dar etmek istiyor. Ellerinden geleni arkasına koymasınlar. Ne diyor, şu terbiyesize bak ya, ‘Yaptırım uygularız’ diyor. Senin her yerin yaptırım olsa ne yazar? Geç kalıyorsun, geç. Biz de bu saldırıya cevap olarak, onların kullandığı ne kadar maşa, alet, hain varsa hepsinin başını eziyoruz, ezeceğiz” açıklamalarda bulundu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER