SON DAKİKA

BIST100
92.638
0,64%
DOLAR
5,4484
-0,03%
EURO
6,2266
-0,45%
ALTIN
226,16
-0,09%

Erdoğan: “Biz Avrupa’da ev sahibiyiz, misafir değil”

Erdoğan: “Biz Avrupa’da ev sahibiyiz, misafir değil”
Bu haber 01 Aralık 2016 - 14:55 'de eklendi ve 249 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizi Avrupa’dan dışlamaya ne AB’nin ne de Avrupa devletlerinin gücü yetmez. Biz Avrupa’da ev sahibiyiz, misafir değil” dedi.

Beştepe’de muhtarlarla buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin bölgedeki operasyonlarla sınırlarını terör örgütlerinden temizleme amacı güttüğümü söyleyen Erdoğan “Söylediklerimizi kimse başka yöne çekmeye kalkmasın. Fırat Kalkanı’nın amacı herhangi bir ülke ya da kişi değil, terördür” diye konuştu.

Türkiye’nin bölgedeki mağdurlarının yanında olacağını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bölgede yaşanan çatışmalar, savaşlar, zulümler halkların tercihi değildir” diyen Erdoğan, “Basiretsiz yöneticiler, dış güçlerin çıkar hesapları yüzünden kan ve gözyaşı eksik olmadı. Tüm imkanlarımızla coğrafyamızdaki mağdurların yanında olmayı sürdüreceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’daki birtakım firmaların Türkiye’ye askeri malzeme satmayacağı yönündeki açıklamalarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Kötü komşu, insanı hacet sahibi yapar, derler” şeklinde devam etti. Erdoğan, “Haçlı seferleri zihniyeti tarih oldu. Bunu mu yapmak istiyorsunuz? Bunu mu geri getirmek istiyorsunuz? Kendinize gelin. Bu ülke NATO ülkesi.”

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’yi Batılı bir ülke olarak tanımlarsanız, doğru söylersiniz ama eksik tanımlamış olursunuz. Doğulu için de aynısı geçerli, Karadeniz, Akdeniz için de benzer durum söz konusu” diyen Cumhurbaşkanı, “Avrupa Birliği kendi değerleriyle çelişme, kendini var eden kriterleri inkar etme pahasına istediği kadar Türkiye’yi dışlamaya çalışsa da Türkiye aynı zamanda bir Avrupa ülkesidir.”

AB açıklamaları
Türkiye’yi Avrupa’dan dışlamaya Avrupa Birliği’nin ne de Avrupa devletlerinin gücü yetmeyeceğini ifade eden Erdoğan, “650 yılı aşkın süredir kesintisiz bir şekilde Avrupa’da devletimiz, kültürümüz ve medeniyetimiz ile varız. Trakya’daki şehirlerimizi, Balkanlardaki soydaşlarımızı bir kenara koyuyorum, Avrupa genelinde 5 milyon vatandaşımız yaşıyor. Bizi Avrupa’dan dışlamaya ne AB’nin ne de Avrupa devletlerinin gücü yetmez. Biz Avrupa’da ev sahibiyiz, misafir değil. Son dönemde yaşadığımız sıkıntılar güncel siyasi çatışmalardır. Geri plandaki asıl mücadeleyi görmüyor değiliz ama biz rahmetli Cemil Meriç’in muradını paylaşıyoruz. Türkiye’nin kendi kalması, insanlığın bütün keşiflerinden faydalanarak, ihtişamlı mazisinden yararlanıp bir istikbal inşa etmesidir. Avrupa Birliği ülkemize söz verdiği ama kasıtlı olarak tutmadığı vize serbestisi, mülteciler için 6 milyar Euro yardım, fasılların açılması gibi adımlar atıldığında biz de iyi niyet göstereceğiz. Artık tek taraflı adım atma dönemi bitti. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Avrupa’nın peşinden koşacak takatimiz kalmadı. 53 yıldır oyalanıyoruz. Kendi değerleriyle çelişme pahasına Türkiye’yi dışlayan bir kurumun güvenilirliği kalmadı. Kararı üye ülkelere bırakıyoruz. AB üzerine düşeni yaparsa, biz sözümüzün arkasında dururuz. Aksi takdirde kendileri bilirler. Türkiye’nin doğu ile olan bağı da güçlü” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER