SON DAKİKA

BIST100
92.709
1,38%
DOLAR
5,4939
0,44%
EURO
6,2059
0,91%
ALTIN
213,10
0,85%

Erdoğan: Biz operasyonunda da olacağız, masada da olacağız

Erdoğan: Biz operasyonunda da olacağız, masada da olacağız
Bu haber 17 Ekim 2016 - 11:20 'de eklendi ve 378 kez görüntülendi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’nde konuşarak gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Konuların başında Musul operasyonu da fazlasıyla yer aldı.

Kongre hakkında konuşarak başlayan Cumhurbaşkanı, ”Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Geniş katılımdan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek isterim. Sizler 15 Temmuz darbe girişiminin ardından davetimize icabet ederek aynı zamanda darbecilere ve arkasındaki güçlere en güçlü mesajı verdiniz. Ülkemiz bu noktada attığınız adımı unutmayacaktır. Sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. Türkiye son yıllarda dünyada eşine az rastlanır türden darbe girişimlerine maruz kalmıştır. ” dedi.

Sonrasında, ”17-25 Aralık’ta aynı örgütün yargı ve emniyetteki mensuplarının farklı bir darbe girişimine muhatap olmuştuk. Şovlarla ülkenin seçilmiş başbakanını ve ailesini, çevresini, iş adamlarını kuşatma altına almaya çalıştılar. Bu örgüt mensuplarına bizler de eyvallah etmedik. Hızla gereken operasyonları gerçekleştirdik. Bu şekilde sonuç alamayacağını gören FETÖ son olarak silaha sarıldı. Teröristler milletin üzerine kan ve ateş yağdırdılar. ” diyerek teröre lanet etti.

Musul operasyonu hakkında da eleştirel konuşarak, ”Türkiye’nin olmadığı bir operasyonda doğabilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonunda da olacağız, masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil. Arzu ederlerse bizim buradaki tarihi geçmişimizin de ne olduğunu anlarlar. Bizim Musul’da kardeşlerimiz var. Mesele terör örgütü ile mücadeleyse Başika’dan beri bu mücadeleyi veren biziz. Peşmergeleri orada eğiten biziz. Bunlar olmamış olsa şu anda DEAŞ’a karşı mücadeleyi verebilecek bir kadro bulamazsınız. Terör örgütlerini kendi amaçları için destekleyen, siyasi ve askeri destek veren ülkeleri samimiyetle ikaz ediyoruz. İşbirliği olmadan sorunun çözümü mümkün değildir. Somali’nin yıllardır terörden çektiği ortada. Somali’de dünyanın devlerinin büyükelçilik binası yok ama Türkiye’nin orada var. AB bize destek vereceklerdi. Bunca süre geçti verdikleri söz yerine gelmedi. Bizim harcamamız ise şu anda 13 milyar doları buldu. Biz oralarda gelecek yardımları beklemiyoruz. BM’den şu ana kadar gelen destek 550 milyon dolar. Biz gelse de gelmese de mültecilere bakmaya devam edeceğiz. ” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER