SON DAKİKA

BIST100
94.887
0,57%
DOLAR
6,3411
0,43%
EURO
7,4157
0,46%
ALTIN
244,39
0,17%

Erdoğan: “Faizleri lütfen indirin”

Erdoğan: “Faizleri lütfen indirin”
Bu haber 23 Kasım 2016 - 18:09 'de eklendi ve 321 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankacılara çağrıda bulunarak “Milletimin hakkının hukukunun yüksek reel faiz oranlarıyla heba edilmesine rıza göstermem. Faizleri lütfen makul seviyelere çekin” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul ile İslam Kalkınma Bankası Arasında İmzalanacak Stratejik İş Birliği İçin Mutabakat Zaptı Gong Töreni’nde gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Borsa İstanbul’un attığı adımlarla konumu güçlendirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslam Kalkınma Bankası da İslam ülkeleri arasında finansmanın kolaylaştırılması için çalışmalar yapıyor. Hayırlı neticeler doğuracağına inanıyorum. Uluslararası ilişkilerin temelini oluşturuyor. İhtiyaçların çok, kaynakların sınırlı olduğu dünyada alternatif finans ihtiyacı daha önemli bir hal alıyor. Faize dayalı sistem daha devam etmektedir. Yakın zamanda da böyle bir ihtimal görünmüyor. Şahsen faize daima olumsuz yaklaşan biri olarak kriz karşısında şaşırmadığımı ifade etmeliyim” dedi.

Erdoğan, emekle para kazanmayı hedef alan bir finans sistemi geliştirmenin gerekliliğine değinerek şöyle devam etti: “İlk dış borcumuz 1854’ten beri bankalar, tefeciler tarafından iliği sömürülmüş bir ülkenin Osmanlı’nın mirasçısıyız. Osmanlı’ya yüzde 900 faiz uygulandığı dönemler olmuştu. 2001 krizinde gecelik faizlerin yüzde 7 bin 500’lere çıktığını hatırlayın. Bugün böyle bir vaziyetle karşı karşıya değiliz. Haklılığımız da ortaya çıkıyor. Çok açık net ispatıdır. Bundan kurtulabilir miyiz, benim çok ağırıma gidiyor, kurtuluruz.”

“Faizleri lütfen indirin”
Eğitim, kültür politikaları ve reel faizlerin düşürülememesi konusunda mesafe katedilemediğini kaydeden Erdoğan “Bu bir özeleştiri. Yıllarca Merkez Bankası’nı eleştirdim. Hala da eleştiriyorum. Bağımsızdır şudur budur. Tamam, ama ben siyasetçiyim. Böyle bir şey yapılıyorsa ben de kalkıp eleştirimi yapacağım. Tokatı yiyen benim. O çözüm yollarını yapsın. Tokadı ben yiyeyim, sefayı o sürsün yok öyle bir şey. Milletimin hakkının hukukunun yüksek reel faiz oranlarıyla heba edilmesine rıza göstermem. Faizleri lütfen makul seviyelere çekin bankacılara sesleniyorum” çağrısında bulundu.

“Bankacılık sistemi destek vermiyor”
“Şu anda işsizlik yüzde 11’in üzerinde bu ülke bu hale düşmeli mi?” sözlerinden sonra Erdoğan, şunları söyledi: “Bize lazım olan nedir, yatırımdır, üretimdir, istihdamdır, ondan sonra rekabettir. Yatırım olması için girişimcinin imkanları yakalaması lazım. Bu bankacılık sistemi kredi noktasında gereken desteği vermiyor, çok yüksek faizle veriyor. Girişimci mümkün değil diyor. Girmişse ödemeler yapılamayınca geri çağırmalar başlıyor. Böyle kalkınabilir miyiz? Bunlar adil yapılırsa millet inanıyorum ki buradan fırsat yakalar. Sonun isyan eder, eğer yapılmazsa.”

Müdahaleyi doğru bulmuyorum
Siyasetçilerin piyasaya müdahaleyi doğru bulmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizlerin gerekirse acı ilaç olarak önlemleri alması kaçınılmazdır. Siyaseten kamu ile ekonomiye piyasaya müdahaleyi doğru bulmuyorum. Ama piyasanın da yoluna devam etmesi gerekir. Türkiye büyük bir ülkedir. Uluslararası alanda finans kaynaklarına ulaşım zorlaştırılarak yatırım sorunu yaşamamız isteniyor. Bunları aşmamız lazım. Dışarda sıkıntılar yaşarken, bankacılık sistemimiz ayağımıza pranga vurursa olmaz” dedi.

“İstanbul finans merkezimiz”
Türkiye’nin büyük yatırımları için çıkış yolunun sermaye piyasaları olduğunun altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti: “İstanbul’u Finans Merkezi haline getirme projemiz bir fırsat imkandır. Muhalefet üzerime saldırdı. Bu vakaların genel müdürlüklerini İstanbul’a alırsınız. Paranın dünyada merkezleri vardır. Siyasi merkez farklıdır ama finansın merkezi farklıdır. Türkiye için de İstanbul gibi bir yerin finans merkezi olmasından daha doğal ne olabilir. Ankara siyaset merkezimiz olsun. İstanbul finans merkezimiz. Çok direndiler, inşaatlar yükseliyor. Anadolu yakasında finans merkezi inşaatları yükseliyor. Bu noktadaki dünyada merkez ülkelerden bir tanesi olan Türkiye’nin İstanbul’da merkez şehri olacaktır. Katılım Bankacılığı ya da faizsiz finans sistemi için hep beraber çalışmalıyız. Varlık Fonu da diğer bir önemli aracımızdır. Bunun da devreye girmesiyle Türkiye ayrı bir gücü yakalayacaktır.”

“Kontrolü elden bırakmayacağız”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunlara da değindi: “Hisse senedi, tahvil, GYO, gayrimenkul sertifikası gibi çok sayıda imkanı yatırımcılarımızın hizmetine sunduk. Banka kredisi yerine sermaye piyasası araçlarını kullanarak finansman maliyetlerini düşürebilir. Özel sektör verimliliği açısından önemli bir imkandır. Sayıdaki artış ve ortaya çıkan ciddi rakam verimselliği gösteriyor. Bu yöntemi geliştirmeli ve desteklemeliyiz. Borç ve faiz batağındaki dünyada biz hem projeleri hayata geçireceğiz ve kontrolü elden bırakmayacağız.

Kurumların işbirliği yapmasını önemsiyorum. Borsa İstanbul ile İslam Kalkınma Bankası arasındaki imzayı önemli görüyorum. İSEDAK’ta ifade ettim. Biz sürekli uluslararası camiada doların baskısı altında kalmamalıyız.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER