SON DAKİKA

BIST100
94.348
-0,43%
DOLAR
6,3302
0,25%
EURO
7,3927
0,15%
ALTIN
243,82
3,01%

Erdoğan, İsrail’i ezan için uyardı!

Erdoğan, İsrail’i ezan için uyardı!
Bu haber 29 Kasım 2016 - 14:15 'de eklendi ve 319 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslümanların büyük tepkisine neden olan İsrail’in “Ezan yasağı” konusunda İsrail Cumhurbaşkanı’nı uyardığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Parlamentolararası Kudüs Platformu: Kudüs ve Sürecin Problemleri Sempozyumu”nda açıklamalarda bulundu.

İsrail’deki ‘ezan yasağı’ tartışmaları konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Yakın dönemde ezan konusunda yaşanan tartışmaları son derece tehlikeli buluyorum. Parlamentoda karar alınması bir yana, böyle bir tartışma bile akıl ve vicdan dışıdır. Önceki gün şahsımı arayan İsrail Cumhurbaşkanı’na bu hususu ifade ettim.”

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türkiye’ye destek veren Filistinli gençlere teşekkür eden Erdoğan, “15 Temmuz’da bizim için ellerini semaya açan Filistinli kardeşlerimize minnettarlığımızı sunuyorum. Bugün Kudüs-ü Şerif’e sahip çıkmak için burada bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sizler Filistin halkına yapılan büyük adaletsizliğin davacısı olarak buraya geldiniz. hepinize bu kutsal davaya omuz verdiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

KUDÜS İNSANLIĞIN AYNASIDIR
Kudüs’ü korumanın tüm Müslümanların müşterek davası olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: “Kudüs nice peygamberin vatandır. Kudüs barış ve esenlik yurdudur.Kudüs, Daru’s Selam’dır. Kudüs, tüm insanlığın aynasıdır. Miraç hadisesiyle Müslümanların da arş-ı alaya açılan kapısıdır. Bir çocuk düşünün. Her gün namlusu kendisine çevrilmiş silahların gölgesinde okula gidiyor. Bir genç düşünün. Geleceğe dair hayalleri dikenli tellerin vahşiliğinde kayboluyor. Bir kadın düşünün yıllarca gözü gibi baktığı evi bir anda buldozerlerle üzerine yıkılıyor. Bir baba düşünün sudan sebeplerle çocukları hapse atılıyor. Bir millet düşünün meskunu oldukları öz yurtlarında horlanıyor. Filistinli çocukların, gençlerin, kadınların, babaların her gün yaşadıkları hayat budur. Filistin’de her gün kendini tekrar eden baskı ve zulüm düzeni vardır. Bu adaletsizlik tüm dünyanın gözü önünde yarım asırdır katmerlenerek devam ediyor.”

BM İÇİN TURNUSOL KAĞIDI OLDU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir milyar 700 milyonluk İslam aleminin içini yaralayan bu tablo değişmedikçe kalıcı huzurun olması mümkün olmadığını kaydederek, şöyle devam etti: “Birçok sorunun temelinde buradaki hak haspının yattığı aşikardır. BM kararları bu haksız durumu gidermeye yetmedi. Üstünlerin hukukunun geçerli olduğu bu sistemde kararların hiçbiri uygulanamıyor. 1948 yılından bu yana baskı, tehcir, ayrımcılık politikaları devam etti. Filistin meselesinin BM Güvenlik Konseyi için turnusol kağıdı olduğunu düşünüyorum. Bu durum Müslümanlar nezdinde büyük bir güven kaybı oluşturdu. BM Güvenlik Konseyi gibi kurumlara yönelik güvensizlik DEAŞ gibi örgütlere zemin hazırlıyor.”

MÜSLÜMANLARA AİT VE ÖYLE KALACAK
Ortadoğu’da İsrail ve diğer ülkelerin gerilimi arttırdığını belirten Erdoğan, “Filistinlilere yönelik pervasızlaşan saldırılar bunun en çarpıcı örneğidir. Müslümanların ibadetlerini kısıtlayan mütecaviz eylemlere sessiz kalamayız. Mescit’i Aksa’nın içinde yer aldığı Haramül Şerif Müslümanlara aittir, öyle kalacaktır” dedi.

İSRAİL’İ UYARDIK
İsrail’de “ezan yasağı”na da değinen Erdoğan, bu tartışmaları tehlikeli bulduğunu kaydederek şunları söyledi: “Böyle bir tartışmanın varlığı dahi akıl ve vicdan dışıdır. Bu tartışmanın kimseye faydası yoktur. Bu uygulama yalnızca Filistinlileri değil, tüm Müslümanları rencide etmektedir. Bu konuda endişelerimizi, böyle bir tasarının yasalaşması halinde ne tür tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini İsrailli yetkililere ilettik. Kalıcı barış için tek yol 1968 haritası temelinde bağımsız Filistin devletinin kurulmasıdır. Filistin’i tanıyan ülkelerin sayısını 137’nin üzerine çıkarmamız gerekiyor. Bu bir insanlık vazifesidir. Filistin’in İsrail ile aynı şekilde temsil edilmesini sağlamalıyız. Müslümanlar olarak uluslararası planlar yanındaki bu çalışmalar yanında Kudüs’teki tarihi mirasımızın üzerine titremeliyiz.

HİÇ BİR KIYMETİ YOK
BM Güvenlik Konseyi’nde beş devletin olduğunu ve diğer 15 geçici üyenin hiçbir kıymeti harbiyesinin olmadığına vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ve dünyanın kaderi bu beş devletin elindedir. Bir tanesi hayır dediği anda oradan karar çıkaramazsınız. Peki 1 milyar 700 milyonluk İslam dünyasının BM’de bunu zorlayacak bir adım attığını hiç duydunuz mu? Böyle bir gayret var mı? Ne yazık ki yok. Hepsi ürkeklik, korkaklık içerisinde acaba böyle bir şey yaparsak ne olur endişesi taşıyorlar. Dünyada bir çok yer demokrasi demokrasi demokrasi diyor. O zaman demokratik hakkımızı almamızın mücadelesini vermemiz lazım” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER