SON DAKİKA

BIST100
90.529
-0,94%
DOLAR
5,3735
0,69%
EURO
6,0784
0,03%
ALTIN
213,68
0,17%

Erdoğan – Trump görüşmesi sona erdi

Türkiye'nin merakla beklediği Cumhurbaşkanı Erdoğan - ABD Başkanı Trump görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ardından ikili basın mensuplarının karşısına çıktı.

Erdoğan – Trump görüşmesi sona erdi
Bu haber 16 Mayıs 2017 - 21:49 'de eklendi ve 243 kez görüntülendi.

Türkiye’nin merakla beklediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan – ABD Başkanı Donald Trump görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ardından ikili basın mensuplarının karşısına çıktı.

TRUMP: TÜRKİYE’NİN PKK – DEAŞ MÜCADELESİNE DESTEK VERİYORUZ

İlk konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin PKK ve DEAŞ ile mücadelesi destek verdiklerini söyledi.

Trump, “Türkiye’ye PKK, DEAŞ gibi terör gruplarıyla mücadelede destek veriyor ve terör gruplarına güvenli alan bırakmama konusunda güvence veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ekonomik ve ticari bağlarımızı güçlendirmek istediklerini aktaran Trump, “Bunlar ilişkilerimizi iki ülkenin çıkarına olacak şekilde yeniden inşa edebileceğimiz alanlar” şeklinde konuştu.

HAYSİYETLİ BİR GELECEK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMAK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ

Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ortadoğu’da barışı ve güvenliği sağlamak adına paylaştıkları tehlikelerle mücadele etmek ve tüm insanlar için haysiyetli bir gelecek yaratmak için birlikte çalışmaya sabırsızlandıklarını dile getirdi.

Suriye’deki iç savaşla ilgili de konuşan Trump, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin Suriye’deki dehşet verici katliamların durdurulması için verilen çabalara liderlik etmesini takdir ediyoruz. Suriye iç savaşı tüm dünyayı şoke ediyor. Bunu görmek için yapmanız gereken tek şey bugünkü gazetelerin ilk sayfalarına bakmak. Suriye’de şiddeti azaltabilecek ve barışçı çözüme imkan sağlayacak her türlü adımı destekliyoruz”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BÖLGEDEKİ İSTİKRAR İÇİN TÜRKİYE İLE ABD’NİN İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgede ortak geleceği tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlı olduklarını belirterek, “İstikrar için Türkiye ile ABD’nin işbirliği çok önemlidir” dedi.

YPG/PYD’nin muhatap olarak alınmasının uygun olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

BÖLGENİN GELECEĞİNDE TERÖRE YER YOK

Erdoğan, bölgenin geleceğinde teröre yer olmadığını da kaydederek, “Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir” şeklinde konuştu.

İNANÇ VE ETNİK YAPISI…

“Bölgenin inanç ve etnik yapısını değiştirmek isteyenlere izin vermemeliyiz” diyen Erdoğan, “Terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inanç ve etnik yapısını değiştirmek isteyenlere de izin vermemeliyiz” şeklinde konuştu.

FETÖ KONUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak, “Sayın Başkan’a 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETO terör örgütü konusundaki beklentilerimizi de açıkça ifade edeceğim” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER