SON DAKİKA

BIST100
92.709
1,38%
DOLAR
5,4825
0,06%
EURO
6,2045
0,28%
ALTIN
211,72
0,20%

Erdoğan’dan, AKPM’nin kararına çok sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)’nin Türkiye’yi denetim sürecine alma kararını sert sözlerle eleştirdi.

Erdoğan’dan, AKPM’nin kararına çok sert tepki
Bu haber 27 Nisan 2017 - 22:03 'de eklendi ve 147 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)’nin Türkiye’yi denetim sürecine alma kararını sert sözlerle eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin Beykoz Mecidiye Kasrı’nda düzenlenlediği 55. yıldönümü gala yemeğine katıldı.

Gündem ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)’nin Türkiye’yi denetim sürecine almasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Erdoğan “Türkiye, demokrasi ve hukuk devleti konusundaki kararlılığını 15 Temmuz’da hiç bir şüpheye yer kalmayacak şekilde ibra etmiş bir ülkedir. Bunun için AB başta olmak üzere kimi kurum ve devletlerin 16 Nisan Halk Oylaması sonuçları üzerinden ülkemizin demokrasisini sorgulamsına izin veremeyiz. Türk millet kendi iradesiyle bir tercih yapmıştır. Herkes bu tercihe saygı göstermek mecburiyetindedir” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti: “Hukuk devleti ilkesinden taviz vermeden, ülkemizin ve milletimizin bekası için yaptığımız fedakarlıkları anlamak istemeyenlere elbette söyleyecek sözümüz vardır. Sırası geldiğinde milletimiz bu konuda da son sözü söyleyen ülke olacaktır. Ama şundan emin olunuz. Milletimiz her ne kadar bu noktada bir karar verecekse bunu demokrasi ve hukuk devletine olan bağlılığından taviz vermeden yapacaktır. Türkiye söz konusu olduğunda riyakarlıkta sınır tanımyanlardan adaleti zaten bekmeiyoruz. Ama hiç değilse kendi koydukları kurallara birazcık saygı göstermelerini ümit etmenin hakkımız olduğunu düşünüyorum.”

Fransa olağanüstü hal şartlarında seçime gidince hiç bir Avrupa ülkesinin ses çıkarmadığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi “Üstelikte bir darbe girişiminin ardından Türkiye aynı yöntemi uyguladı diye, bizi yeniden denetim sürecine almaları en hafif ifadesiyle ayıptır. Tarih en büyük hakemdir. Bugünler gelip geçecek. Ama herkesin doğruları ve yanlışları bir ibret vesikası olarak ortada kalacaktır. Biz Türkiye olarak, doğru bildiğimiz yolda kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz. Yönetim sistemimizi değiştirmeyi başarmış olmamız, hem de yüzde 51,5 gibi bir oy alarak değişmesi, katılımın ise yüzde 85’in üzerinde olması bugün benim diyen ileri demokrasilerde görülmüş bir şey değildir.”

Avrupa Birliği’nin 16 Nisan Referandum sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Türkiye, demokrasi ve hukuk devleti konusundaki kararlılığını 15 Temmuz’da hiçbir şüpheye yer kalmayacak şekilde ibra etmiş bir ülkedir. Bunun için Avrupa Birliği başta olmak üzere kimi kurum ve devletlerin 16 Nisan halk oylaması sonuçları üzerinden ülkemizin demokrasisini sorgulamasına izin veremeyiz. Türk milleti kendi iradesi ile bir tercih yapmıştır. Herkes bu tercihe saygı duymak mecburiyetindedir. Türkiye söz konusu olduğunda riyakarlıkta sınır tanımayanlardan adaleti zaten beklemiyoruz. Ama hiç değilse kendi koydukları kurallara birazcık saygı göstermeyi ümit etmenin hakkımız olduğunu düşünüyorum” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER