SON DAKİKA

BIST100
93.287
0,62%
DOLAR
5,4846
0,09%
EURO
6,1966
0,15%
ALTIN
211,95
0,11%

Erdoğan’dan Ermeni Patrikhanesi’ne mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen törene mesaj gönderdi.

Erdoğan’dan Ermeni Patrikhanesi’ne mesaj
Bu haber 24 Nisan 2017 - 15:59 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ermeni Patrikhanesi’nde düzenlenen törene mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gönderdiği mesajda, “Ülkemizdeki Ermeni cemaatinin huzuru, güvenliği ve mutluluğu bizim için özel öneme sahiptir” dedi.

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ile Ermeni vatandaşlara selam yollayan Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı’nın zor şartlarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini bu yıl da saygıyla andığını, torunlarına taziyelerini sunduğunu ifade etti.

Türkler ve Ermenilerin bölgenin iki kadim toplumu olduğunu ve bin yıldır omuz omuza yaşadıkları coğrafyada ortak bir tarihi ve kültürü paylaştıklarını aktaran mesajda Erdoğan, Ermeni toplumunun, gerek Osmanlı İmparatorluğu gerek Cumhuriyetin yüzyıla yaklaşan geçmişinde çok kıymetli evlatlar yetiştirerek, Türkiye’nin gelişimine büyük katkılarda bulunduğunu dile getirdi.

BAĞLARIN KUVVETLENDİRİLMESİ ORTAK AMAÇ

Mesajında Erdoğan, dün olduğu gibi bugün de Ermenilerin, Türkiye’nin eşit ve hür vatandaşları olarak, sosyal, siyasi ve ticari hayatın her alanında önemli roller üstlendiğini işaret ederek, “Yüzyıllarca sevinç ve tasada ortak iki halkın, geçmişin yaralarını sarması ve insani bağlarını daha da kuvvetlendirmesi hepimizin ortak amacıdır. Bu doğrultuda son 14 yılda birçok adım attık, tarihi nitelikte reformları hayata geçirdik. Osmanlı Ermenilerinin hatırasına ve Ermeni kültürel mirasına sahip çıkmaya yönelik çalışmalarımızı, önümüzdeki süreçte artarak sürdüreceğiz. Bu vesileyle şu hususun altını özellikle çizmek isterim: Ülkemizdeki Ermeni cemaatinin huzuru, güvenliği ve mutluluğu bizim için özel öneme sahiptir. Tek bir Ermeni vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine, dışlanmasına, kendini ikinci sınıf hissetmesine tahammülümüz yoktur” ifadelerini kullandı.

Türkiye Ermenileri Patriği seçiminin kısa zamanda neticelenmesini temenni eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Çalışmalarınızda sizlere muvaffakiyetler diliyorum. Bu düşüncelerle, yirminci yüzyılın başında yaşamını yitiren Osmanlı Ermenilerinin hatıralarını bir kez daha yad ediyorum. Birinci Dünya Savaşı’nın sıkıntılı şartlarında hayatını kaybeden milyonlarca Osmanlı vatandaşına Allah’tan rahmet niyaz ediyorum”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER