SON DAKİKA

BIST100
94.139
-0,32%
DOLAR
5,9976
-1,30%
EURO
6,9392
-0,92%
ALTIN
230,98
-1,07%

Erdoğan’dan sanat dünyasına eleştiri

Erdoğan’dan sanat dünyasına eleştiri
Bu haber 28 Aralık 2016 - 16:10 'de eklendi ve 293 kez görüntülendi.

Kültür sanatta kopya çekip taklit ettiğimizi dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Üstelik onları da kötü bir şekilde yaptık. Kendimize ait olanları geliştirmek sağlamak şöyle dursun mevcuda dahi sahip çıkamadık” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi.

Konuşmasına 2016 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne layık görülen isimleri ve onların temsilcilerini tebrik ederek başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin kültür, sanat ve ilim hayatına katkı sağlayan herkes bu ülkeye çok büyük hizmet vermektedir. Biz bu ödüllerle, her biri takdiri, taltifi, teşekkürü ziyadesiyle hak eden kültür, sanat, ilim insanlarımıza devletimizin ve milletimizin şükranlarını ifade etmeyi amaçlıyoruz. Hiç şüphesiz onların gerçek yeri milletimizin kalbidir, gönlüdür, hafızasıdır. Verdiğimiz ödül, sadece işte bu ahde vefanın tescilidir” şeklinde konuştu.

ÇOK MESAFE KATETMEMİZ GEREKİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kültür, sanat ve ilim insanlarının ülkeye katkılarının güvenlikten ekonomiye, sağlıktan spora kadar diğer alanlardaki hizmetlerden daha az, daha aşağı görülemeyeceğini belirterek, “Esasen kültür-sanat alanında gelişemeyen bir ülkenin gerçek manada bağımsız olabilmesi, en azından bağımsızlığını sürdürebilmesi mümkün değildir. Ülke olarak maalesef bu gerçeği yeteri kadar idrak edemediğimizi kabul etmek mecburiyetindeyiz. Sadece yeni değerler yetiştirmek noktasında değil, sahip olduğumuz kıymetleri küresel düzeyde anlatma ve büyük kitlelerin onları tanımalarını ve onlardan etkilenmelerini temin konusunda da katetmemiz gereken çok mesafe var” diye konuştu.

KOPYA VE TAKLİT

İletişim imkanlarının böylesine geliştiği ve yaygınlaştığı bir dönemde elbette bir cam fanusun içine girilemeyeceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihin bir noktasında dondurup bırakamayız. Karşılıklı etkileşim mutlaka olacaktır ama biz bu etkileşimi tek taraflı yaptık. Diğer alanlarla birlikte kültür sanatta da sadece, üzülerek söylüyorum, kopya çektik, taklit ettik, üstelik onları da kötü bir şekilde yaptık. Kendimize ait olanları geliştirmek ve biraz önce ifade ettiğim etkileşimi sağlamak şöyle dursun mevcuda dahi sahip çıkamadık. Bu sürecin sonunda ise ne özü ne şekli itibarıyla dünyaya söyleyecek sözü olmayan bir ülke ve toplum haline dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldık” değerlendirmesinde bulundu.

Birtakım güzel çalışmaların da olduğunu kaydeden Erdoğan, “Elbette gerçekten çok güzel, çok önemli, çok takdire şayan kültür sanat ürünleri ortaya konmuş, ilmi faaliyetler gerçekleştirilmiştir ama bunların hepsi çok sınırlı bir alanda kalmış, bırakınız dünyayı, kendi toplumumuza dahi ulaşmakta zorlanmıştır” şeklinde konuştu.

ÇİRKİN BETONARME BİNALAR

Hayatın dinamizminin hiçbir alanı boş bırakmadığına vurgu yapan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: “Siz kendi mimarinize sahip çıkmazsanız, bu yönde bir vizyon ve model ortaya koymazsanız, kendinizi gecekondulara, çirkin betonarme binalara, son zamanlarda olduğu gibi modern görünümlü çelik ve cam yığınlarına mahkum olmuş bulursunuz ve bunları konuştuğumuz, görüştüğümüz kişilerin bize karşı tezleri inanın bizi öyle yoruyor, öyle yoruyor ki artık ‘illallah’ der noktasına geliyorsunuz. Çünkü tek şey para, para, para… Siz kendi edebiyatınızı, kendi sinemanızı, kendi müziğinizi, kendi plastik sanatlarınızı üretecek zemini inşa edemezseniz bireysel gayretlerle sınırlı, kurumsallaşamamış dar bir alana sıkışıp kalmış bir kültür sanat ikliminin ötesine de geçemezsiniz. Maalesef bu acı gerçekler başımızı çevirdiğimiz her yerde tüm çıplaklığıyla karşımıza çıkıyor”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER