SON DAKİKA

BIST100
95.411
0,00%
DOLAR
5,3509
0,31%
EURO
6,1080
0,42%
ALTIN
221,97
-1,49%

Eşi doğum yapan memura müjde

Eşi doğum yapan memur da yarım gün çalışma hakkını kullanabilecek. Yarım zamanlı çalışmaya ilişkin yönetmelik üzerinde çalışmalar tamamlanmak üzere.

Eşi doğum yapan memura müjde
Bu haber 26 Mayıs 2017 - 10:37 'de eklendi ve 132 kez görüntülendi.

Eşi doğum yapan memur da yarım gün çalışma hakkını kullanabilecek. Yarım zamanlı çalışmaya ilişkin yönetmelik üzerinde çalışmalar tamamlanmak üzere.

Yüzbinlerce memuru yakından ilgilendiren yarı zamanlı çalışma hakkını kullanmaya yönelik yönetmelik Bakanlar Kurulu’na sunuldu. İşçilerden sonra memurlar da yarı zamanlı çalışma hakkını kullanmaya başlayacak. Eşi doğum yapan memurlar da yarı zamanlı çalışma hakkından faydalanabilecek.

BABALIK İZNİ BİTTİKTEN SONRA….

Bu arada memur, babalık izni bittikten sonra çocuğun mecburi ilköğretim çağını takip eden aybaşına kadar olan süreyle sınırlı olmak üzere yarım zamanlı çalışabilecek. Bu uygulamayla birlikte geliri yüksek olan eş çalışmaya devam edebileceği gibi kritik görevde olduğu için eşlerden biri izin kullanamazsa diğeri bu haktan faydalanması hedefleniyor.

Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Analık İzni veya Ücretsiz İzin Sonrası Yapılacak Kısmi Süreli Çalışmalar” hakkındaki yönetmeliğe ilişkin çalışmalarda sona yaklaştı.

DÜZENLEME NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Öte yandan Bakanlar Kurulu’nda karara bağlanmasının ardından düzenlemenin en geç haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Böylece memur anneler de özel sektörde olduğu gibi doğum izninden sonra çocukları okul çağına gelene kadar kısmi çalışmadan faydalanabilecek.

PEKİ DÜZENLEME NEYİ İÇERİYOR?

“Memur, babalık izninin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağını takip eden aybaşına kadar olan süreyle olmak üzere yarı zamanlı çalışabilecek. Yarı zamanlı çalışmak isteyenler kurumlarına dilekçe ile başvuracak. Çalışma şekli, günlük çalışma saatlerinin başlama ve bitiş tercihini belirtecek. Başvuruların uygunluğuna amirler karar verecek. Bu haktan yararlanan memurun haftalık çalışma süresinin yarısı olarak düzenlenecek”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER