SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3438
-0,06%
EURO
6,1041
0,55%
ALTIN
210,04
0,69%

Eski Musul Başkonsolosu’ndan açıklamalar

Eski Musul Başkonsolosu’ndan açıklamalar
Bu haber 18 Ekim 2016 - 9:13 'de eklendi ve 263 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Musul konusuna da fazlasıyla değindi.

Musul operasyonuyla ilgili, “Ortadoğu’da nüfusu 10 milyonu geçen ülke istenmiyor ve bu ülkelerin de iç çatışmaya sokularak enerjilerini içeride tüketmeleri amaçlanıyor. Bu bölgedeki sınırlar, farklılıklar kaşınıyor” şeklinde konuştu.

Sonrasında ise, ”Türkiye’deki siyasi iktidarın uzunca bir süredir Başika’daki varlığı, Musul operasyonuyla ilgili tartışmalar, İbadi ve Merkezi Yönetim değil Bölgesel Kürt Yönetimi ile ilişkilerini sürdürmesi sonuç vermedi ve Türkiye tablonun dışına itildi. IŞİD’in kovulmasının ardından Musul’un nasıl yönetileceği, nasıl kurtarılacağı kadar önemli. Musul’un IŞİD’den arındırılmasının ardından nasıl yönetileceğine ilişkin bir anlaşma da yok. IŞİD sonrası döneme ilişkin hükümetin herhangi bir stratejisinin olmaması durumunda masada olamayacağız. Bazı ‘A’, ‘B’, ‘C’ senaryoları dolaştırılıyor ama bu senaryolar bölgedeki gerçeklerle uyumlu değil. Şunu bilmemiz lazım, biz de bölge ülkesiyiz, bizim meşru kaygılarımız var, abartılmamış korkularımız var. Bunlar Irak’ın parçalanması, Suriye benzeri yapılar arasında çekişme, muhtemel göç ve başka unsurlar.” cümlelerine yer verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER