SON DAKİKA

BIST100
93.699
0,94%
DOLAR
5,2996
-0,77%
EURO
6,0520
-0,62%
ALTIN
212,83
0,10%

Et fiyatlarında neler oluyor?

Bakan Faruk Çelik, Ramazan ayı öncesinde et fiyatlarına zam geleceği yönündeki haberleri 'spekülatif' olarak değerlendirdi.

Et fiyatlarında neler oluyor?
Bu haber 17 Mayıs 2017 - 14:59 'de eklendi ve 280 kez görüntülendi.

Et fiyatları konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, açıklamalarda bulundu. Bakan Faruk Çelik, Ramazan ayı öncesinde et fiyatlarına zam geleceği yönündeki haberleri ‘spekülatif’ olarak değerlendirdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yeteri kadar besi hayvanların mevcut olduğunu kaydederek, “Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor’ diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler” şeklinde konuştu.

Şu an yeteri kadar besi hayvanı olduğunu açıkça ifade eden Faruk Çelik, “Ayrıca yerelin dışında ithal ettiğimiz kasaplık hayvanımız da şu an elimizde var. Bu anlamda, bu konuda bir arz sıkıntısının olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. ‘Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor’ diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler” diye konuştu.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Tarım Bakanları 2. Toplantısı’nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Çelik, “1,5 yıldır et fiyatları stabil şekilde 30-40 lira arasında cereyan ediyor. Bizim için ağırlıklı olarak halkın yoğun tüketim kalemleri olan kıyma ve kuşbaşı fiyatları üzerinde daha bir hassasiyetimiz var. Bu çerçevede yeteri kadar şu an besi hayvanımızın olduğunu açıkça ifade etmek isterim. Ayrıca yerelin dışında ithal ettiğimiz kasaplık hayvanımız da şu an elimizde var.

Bu anlamda, bu konuda bir arz sıkıntısının olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. ‘Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor’ diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler. Yoksa biz 23,80 liraya Et ve Balık Kurumu’ndan kırmızı etin piyasaya arzını devam ettiriyoruz. Piyasada bunun 30-40 lira arasında bir değer bulması normaldir. Daha düşük fiyata verilebilir, piyasayı daha da aşağı çekebiliriz ama yerli üreticimizi zarar ettirecek, onu sektörden uzaklaştıracak bir uygulama içinde olamayız” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER