SON DAKİKA

BIST100
97.845
1,06%
DOLAR
5,3586
0,42%
EURO
6,1113
0,32%
ALTIN
221,31
-0,16%

Euro Bölgesi dağılıyor mu?

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, kurallara bağlı kalmamaları halinde Euro Bölgesi’nin dağılabileceği söyledi.

Euro Bölgesi dağılıyor mu?
Bu haber 21 Aralık 2016 - 9:42 'de eklendi ve 592 kez görüntülendi.

Euroya geçişle birlikte Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan’ın girdiği ekonomik kriz gittikçe derinleşiyor. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, kurallara bağlı kalmamaları halinde Euro Bölgesi’nin dağılabileceği söyledi. Eski Bundesbank Yönetim Kurulu üyesi Thilo Sarrazin de, “Euro her an bitebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen emeklilere Noel ikramiyesi ödeme yapmayı planlaması Avrupa ülkelerinin tepkisine neden oldu. Yunanistan’ın Noel ikramiye planını değerlendiren Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa ülkelerinin belirlenen ekonomik kurallara bağlı kalmamaları durumunda “Eğer kurallara bağlı kalmazsak, Euro Bölgesi parçalanır” dedi.

‘EURO HER AN BİTEBİLİR’
Euronun her an itebileceğini kaydeden Bundesbank eski Yönetim Kurulu üyesi Thilo Sarrazin, “Euro her an bitebilir. Avrupa’nın hiçbir zaman euroya ihtiyacı olmadı. Euroya geçişten en çok Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan etkilendi. Ortaya çıkan rakamlar da bu gerçeği ortayı koyuyor. Euro krizine giren ülkeler kemer sıkma politikasıyla  ekonomilerini büyümesini ve rahat hareket etmesini etkileyerek daha da zora düştüğünü görüyoruz. Devalüasyon yapamıyorlar. Piyasalarda olan basıncı da alacak bir emniyet sistemleri kalmadı. Ülkeler eskiden piyasalardaki dalgalanmayı kur sistemiyle dengeleyebiliyordu. Euroya geçildikten sonra ise sabit kur sistemi tam bir felaket oldu” açıklamasında bulundu.

Uzmanpara

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER