SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8201
0,30%
EURO
5,6170
0,24%
ALTIN
189,25
0,01%

Ev alacaklara müjde

Devlet, ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlara konut hesabı açtırmaları halinde 15 bin TL destek sağlayacak.

Ev alacaklara müjde
Bu haber 28 Nisan 2017 - 17:56 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

Devlet, ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlara konut hesabı açtırmaları halinde 15 bin TL destek sağlayacak.

ÜZERİNE TAPU OLMAMASI GEREKİYOR

Konut hesabı açtırıp tasarruf yapan kişiler, devlet desteğiyle ev sahibi olmaları sağlanacak. 7 Haziran 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendisine ait bir konutu bulunmayan Türk vatandaşları konut hesabı açtırarak devlet desteğinden yararlanabilecekler. Yaş sınırı olmayan uygulamada 18 yaşın altındaki kişiler için konut hesabı kişinin velisi veya vasisi tarafından yapılacak.

HESAPLAR YURTİÇİ OLACAK

Bu arada konut hesabı bankaların yurtiçindeki şubelerinde TL cinsinden açılacak. Konut hesabının ortak hesap olarak açılması ise mümkün olmayacak. Konut hesabı açtıracak kişinin tamamı kendi üzerine olan bir tapusunun bulunmaması da şart.

BİR TEK HESAP

Bir kişi tek hesap açabilecek. Diğer yandan konut hesabının açıldığı bankadan bir başka bankaya transfer yapılamayacak. Bu nedenle konut hesabı açtıracak kişilerin hesap açtıracakları bankayı iyi tercih etmeleri de gerekiyor.

ÜST SINIR 30 BİN TL

Öte yandan konut hesabı açtıran kişi konut hesabı açılış tarihinde hesaba 30 bin TL’ye kadar para yatırabilecek. Bu sayede konut hesabına uygulanacak devlet desteğinin miktarının artırılması söz konusu olabilir. Konut hesabı açtıran kişiler isterlerse ayda bir, isterlerse üç ayda bir hesaba ödeme gerçekleştirebilir. Ödemelerini aylık olarak yapan kişiler ayda en az 250, en fazla 2 bin 500 TL ödeme yapabilirler. Üç aylık ödeme yapanlar için ise alt limit 750, üst limit 7 bin 500 TL.

ÖDEMELERİNİ AKSATANA DEVLET DESTEĞİ YOK

Konut hesabına aylık ya da dönemsel ödeme yapacak kişilerin ödemelerini aksatmaları halinde devlet desteği yapılmayacak. Aylık ödeme yapanlar üçten fazla, üç aylık ödeme yapmayı tercih eden kişilerin ise bir yıl içinde birden fazla ödeme yapmaması devlet katkısından mahrum kalmalarına sebep olacak ve açılan hesap, konut hesabı statüsünden çıkartılacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER