SON DAKİKA

BIST100
110.164
-0,69%
DOLAR
4,0924
-0,36%
EURO
5,0003
-0,31%
ALTIN
174,56
-0,27%

Ev alıp satacakların 3 ayı kaldı!

Ev alıp satacaklar için yeni düzenleme 2 Mayıs tarihinde geliyor. 2 Mayıs tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu getirilecek.

Ev alıp satacakların 3 ayı kaldı!
Bu haber 30 Ocak 2017 - 10:51 'de eklendi ve 580 kez görüntülendi.

Ev alıp satacakları için kritik tarih 2 Mayıs olacak. 2 Mayıs tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalar alınıp satılamayacak.

2 Mayıs 2017 tarihi ile birlikte konut alım ve satım işlemlerinde “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” zorunluluğu başlıyor. Bu belgeye sahip olmayan konutların alım ve satım işlemine izin verilmeyecek. Enerji Kimlik Belgesi için binalarda yalıtım ya da mantolama zorunluluğu söz konusu değil. Uygulama ile konutların enerji verimlilik seviyesi belirlenecek. Bu karnenin, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor.

EN AZ C KATEGORİSİ OLMASI GEREKİYOR

Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 2011 yılından önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için belge zorunluluğu 2 Mayıs 2017 tarihinde başlayacak. Uygulama ile alım yapacak vatandaş da aldığı yapının enerji sınıfını bilecek, tercihini de buna göre yapabilecek. Enerji kimliğinin, yapının fiyatını da etkilemesi mümkün olacak. Bakanlık yetkilileri, kiralamalarda bu şartın aranmayacağını kaydetti. Yetkililer, 2 Mayıs’tan sonra alım satım yapacak vatandaşların, satış yapmadan önce, istedikleri tarihte kimlik belgelerini alabileceğini ifade etti. Enerji Kimlik Belgesi, 2011 öncesi binaların enerji verimliliği sınıfını gösterecek. A’dan G’ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı var. Yeni binaların, en az C kategorisini tutturması gerekiyor. Ancak mevcut yapılar için seviye zorunluluğu yok. Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara veriliyor. Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirleyecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER