SON DAKİKA

BIST100
91.445
0,00%
DOLAR
5,4696
-0,01%
EURO
6,1534
0,05%
ALTIN
211,15
-0,53%

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Bu haber 27 Nisan 2017 - 14:04 'de eklendi ve 168 kez görüntülendi.

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gayrimenkul uzmanları bu sorunun cevabını verdi. Uzmanlar, ev alırken nelere dikkat edilmesi gerekenleri 6 başlıkta topladı.

Uzmanlar, bir ömür belki de bir ömürden de fazla çocuklarınızın da hayatını geçireceği evi satın alırken dikkat etmeniz gereken hususları, dış ve iç cephelerin kontrolü, birleşim noktaları, daire zemini, mutfak ve banyoda kullanılan malzemeler, su, elektrik ve doğal gaz tesisatları ve eğer varsa ankastre ürünler başlıkları altında topladı.

İşte ev alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı:

1 – İÇ VE DIŞ CEPHE KONTROLÜ

İçinde oturmayı ya da yatırım olarak değerlendirmeyi düşündüğünüz evi alırken özellikle iç duvarlarında çatlak olup olmadığını kontrol edin. Gereken noktalarda ışıktan da faydalanarak bu kontrolü yapmanız faydalı olacaktır.

2 – PENCERE – KAPI BİRLEŞİM NOKTALARI

Yeni bir konut projesinden ev alacaksanız, işçiliğin nasıl olduğunu anlamak için size ipucu verecek konulardan biri de kapı ve pencerelerin birleşim noktalarıdır. Pencere ve kapıların duvarla temas ettiği noktalarda boşluklar olmamasına dikkat etmeniz işçilik hakkında size fikir verecektir.

3 – BİNA VE DAİRE ZEMİNİ

Konut alırken aslında en başta dikkat edilmesi gereken konuların başında zeminin sağlamlığı ve kullanılan malzemenin kalitesi gelmektedir. Binanın oturtulduğu zeminin özelliği ve zemine uygun teknolojinin kullanılıp kullanılmadığı da dikkat etmeniz gereken konulardandır. Binanın zemini gibi içinde bir ömür geçireceğiniz evin zemini de önemlidir. Özellikle zemini parke olan evleri satın alırken daha dikkatli olmakta fayda vardır. Parkelerde kabarma, oynama ve esneme olması size ek iş yükünün yanı sıra masraf da çıkaracaktır.

4 – BANYO – MUTFAK MALZEMELERİ

Mutfak ve banyo dolapları tezgahları dikkatle incelenmelidir. Ahşap olarak tercih edilen bu ürünlerin görüntüsü daha şıktır; ancak sorunlarını da beraberinde getirir. Ağaç ve işçilik iyi değilse, ileride çok fazla soruna sebep olabilir. Bu yüzden görüntüsüne değil, sağlamlığına dikkat edilmelidir.

5 – ELEKTRİK, SU VE DOĞAL GAZ TESİSATLARI

Almayı düşündüğünüz evin tesisatları da kontrol edilmelidir. Birçok yeni konut projesinde tesisatlarla ilgili sorun yaşanmasa da özellikle eski bir ev satın alıyorsanız, ne zaman yenilendiğini sorgulamalısınız. Banyodaki vitrifiyelerin paslı olup olmadığını ya da su kaçırma durumu olup olmadığını kontrol etmeniz, gelecek günlerde sorunlarla karşılaşmama adına atılmış akıllıca bir adım olacaktır.

6 – ANKASTRE ÜRÜNLER

Eski evlerde mümkün olmasa da günümüzde birçok projenin konutları ankastre eşyalı satılmaktadır. Yeni bir projeden ev alıyorsanız. Ankastre ürünlerine yönelik yapacağınız incelemeler, ileride olası yaşanacak sorunların önüne geçecektir. İncelemeler eşliğinde karşılaşacağınız sorunlar da sizin eve taşınma süresince çözüme kavuşturulacaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER