SON DAKİKA

BIST100
90.954
-0,22%
DOLAR
5,4628
-0,49%
EURO
6,3056
-0,64%
ALTIN
227,11
-0,53%

Ev, gayrimenkul, konut alacaklara müjde

Gurbetçilerin gayrimenkul, konut, ev alması için KDV istisnası yurtdışında yaşayan vatandaşların yüzünü güldürdü.

Ev, gayrimenkul, konut alacaklara müjde
Bu haber 06 Mayıs 2017 - 12:39 'de eklendi ve 218 kez görüntülendi.

Gurbetçilerin gayrimenkul, konut, ev alması için KDV istisnası yurtdışında yaşayan vatandaşların yüzünü güldürdü.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konut ve iş yeri alımlarında KDV istisnasına ilişkin kanunun geçen ay yürürlüğe girdiğini, Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayımlanan KDV tebliğiyle de uygulamaya ilişkin detayların belirlendiğini dile getirdi.

KDV İSTİSNASI KİMLERİ KAPSIYOR

Uygulamaya göre “yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve yurt dışında yerleşmiş gerçek kişiler ile kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye’de olmayan kurumların Türkiye’den alacakları konut veya iş yerleri KDV’den istisna olacak. Uygulamadan yararlanacaklar, satış bedelinin en az yarısını, satış işleminden önce döviz olarak ülkeye getirmek zorunda. Kalan kısmı da 1 yıl içinde yine döviz olarak getirilecek”

SATIŞ ŞARTI

Uygulamadan yararlanan kişilerin veya şirketlerin, KDV’siz aldıkları konut ve iş yerlerini en az 1 yıl süreyle satmamaları şartı var. Uygulamadan yararlanacaklara satış yapacak inşaat sektöründe faaliyette bulunan mükelleflerin de satıştan önce tebliğde öngördüğü belgeleri istemeleri de gerekiyor.

UYGULAMADAKİ SINIR KALDIRILMALI

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, inşaat sektöründe geçerli olan KDV düzenlemelerinin konut ve iş yerleri ile sınırlı kalmaması gerektiğini dile getirerek, “Söz konusu düzenlemelerin apart ünite gibi diğer tüm birimleri de kapsaması, farklı ünite talepleri olan alıcıya daha fazla seçenek sunacaktır. Ekonomimize tartışmasız katkı sağlayacak olan bu teşvik, ciddi döviz girdisi yaratmakla beraber satışlarda da ciddi bir yükseliş getirecektir. Hükümetimizin aldığı bu ve benzeri diğer uygulamalarla 2017 yılında yeni bir rekorun kırılacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER