SON DAKİKA

BIST100
93.122
-0,05%
DOLAR
5,4117
-0,46%
EURO
6,1692
-0,59%
ALTIN
224,46
-0,39%

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

SSK' dan emekli olan işçiler, Bağkur'dan emekli olan esnaflar ve Emekli Sandığı’ndan emekli olan memurlardan sonra, ev hanımları da emekli olabiliyor.

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi
Bu haber 13 Kasım 2017 - 10:52 'de eklendi ve 80 kez görüntülendi.

SSK’ dan emekli olan işçiler, Bağkur’dan emekli olan esnaflar ve Emekli Sandığı’ndan emekli olan memurlardan sonra, ev hanımları da emekli olabiliyor. Evlerinde küçük işler yapan ev kadınları emeklilik hakkı kazanabilir.
Vergi vermeden esnaf statüsünde değerlendirilen ev kadınları, evde yaptıkları küçük işlerle emekli olabilecekler. 24 gün prim ödeyip 1400 liraya kadar emekli maaşı alma hakkına sahip olabilecekler.

‘Esnaf Muaflığı’
Son yıllarda hızla artan evde çalışma, özellikle ev kadınları için büyük avantaj sağlıyor. Ev kadınları evde yaptıkları el işleri, giyecek, süs eşyaları üreterek hem aile ekonomisine katkı sağlıyor, hem de artık sigortalı olup emeklilik hakkı kazanabiliyor. Emeklilik fırsatı sunan bir çok yöntem mevcut. Kendi imkanları ile üretim yapan kadınlar artık hem esnaf sayılıyor hem de vergi vermiyorlar. Sigortalı olup emeklilik hakkına sahip olabiliyorlar. Vergi kanununda düzenlenen ‘Esnaf Muaflığı’ ev kadınları için büyük bir avantaj sağlıyor.

Gerekli Şartlar ve Başvuru
İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak ve bir iş yerinde çalışmıyor olmak gerekli. Kadınlar evlerinde yaptıkları çarşaf, havlu, sepet, çorap, halı, kilim, örgü, dantel, turistik eşya, yapma çiçek, ip, urgan, fırça gibi eşyaları kendi imkanları ile üretmeleri gerekiyor. Başvuru yapmak için ise ilk olareak vergi, dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınmalı. Daha sonra ise ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurulmalı ve kimlik fotokopisi gerekli. İsteğe bağlı sigortalı olan ev kadını, ödediği primlerin karşılığı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. İsteğe bağlı sigortalı, 5 yıl prim ödemiş ise geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanabiliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER