SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7889
-0,35%
EURO
5,6225
0,34%
ALTIN
189,60
0,28%

EVET mührü de geçerli olacak

EVET mührü de geçerli olacak
Bu haber 16 Nisan 2017 - 16:08 'de eklendi ve 319 kez görüntülendi.

Referandum’un tamamlanmasına saatler kala Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı, açıklamalarda bulundu.

YSK Başkanı Sadi Güven, “Yüksek Kurul, vatandaşın iradesinin sandığa doğru tecelli edebilmesi açısından, 298 sayılı yasa da buna izin verdiğinden ‘TERCİH’ mührü yerine ‘EVET’ mührünün basıldığı oy pusulalarının da geçerli olmasına karar vermiştir. Bazı sandık kurullarımızın da oy pusulalarının arka yüzlerini mühürlemeleri gerekirken ön yüzlerine mühür bastıkları anlaşılmıştır. Yüksek Kurul, bu oy pusulalarının da geçerli olmasını kararlaştırmıştır” ifadelerini kullandı.

HATAY’DA EVET YAZAN MÜHÜR

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde halk oylaması için kurulan 159 sandığın bazılarında, mühürlerde ‘EVET’ yazdığı görüldü. Olayın İlçe Seçim Kurulu’na bildirilmesinin ardından ’Evet’ yazan mühürler toplatılarak yerine ’Tercih’ yazan mühür dağıtıldı.

EVET MÜHRÜ İLE KULLANILAN OYLAR DA GEÇERLİ OLACAK

Başkan Sadi Güven, YSK önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, kendilerine yansıyan bazı bilgiler bulunduğunu, genelgelerle oy pusulalarında “Tercih” mührü kullanılmasını öngörmelerine rağmen, bazı ilçe seçim kurullarının sandık kurullarına “Tercih” mührü yerine “Evet” mührü verdiğini öğrendiklerini dile getirdi.

Güven, bazı yerlerde kısmi de olsa bu şekilde oy kullanıldığını kaydederek, “Yüksek Kurul biraz önce toplandı. Vatandaşın iradesinin sandığa doğru tecelli edebilmesi açısından, 298 sayılı yasa da buna izin verdiğinden ‘Tercih’ mührü yerine ‘Evet’ mührünün basıldığı oy pusulalarının da geçerli olmasına karar vermiştir. Bazı sandık kurullarımızın da oy pusulalarının arka yüzlerini mühürlemeleri gerekirken ön yüzlerine mühür bastıkları anlaşılmıştır. Yüksek Kurul, bu oy pusulalarının da geçerli olmasını kararlaştırmıştır” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER