SON DAKİKA

BIST100
91.687
0,54%
DOLAR
5,4752
1,05%
EURO
6,2816
0,63%
ALTIN
226,36
1,00%

Evini kiraya verecek ya da satacak olanlar dikkat!

Gayrimenkul kiralayacak ya da satacak olanları yakından ilgilendiren açıklama Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan geldi. Ağbal, satış ya da kiralama işlemlerine yakın takip geleaceğini açıkladı.

Evini kiraya verecek ya da satacak olanlar dikkat!
Bu haber 12 Haziran 2017 - 9:07 'de eklendi ve 172 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, evini kiraya verecek ya da satacak olanları yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Ağbal, ev kiralama ve satışlarında vergi incelemelerinin artırılacağını ifade etti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, gayrimenkul alım, satımı, kiralanması ile ilgili de elektronik ortamda yoğun bir aktivite olduğunu belirterek, “Evini satmak, kiralamak isteyen arsasını satmak isteyen internet ortamında değişik sitelere ilan veriyor, reklam veriyor. Biz yeni birimimizle buraları takip edeceğiz. Antalya’da bir villa var kiraya vermek istiyor ama kendisi uğraşmak istemiyor. Bir aracı internet sitesine bilgiler giriliyor, kiralamak isteyen kişi ödemesini internet sitesine yapıyor, internet sitesi de o villanın sahibine ödüyor, arada komisyon alıyor. İnternet sitesi aracılık hizmetinden dolayı gelirini beyan etmeli, villa sahibi de kiraladığı için beyanda bulunmalı. Bizim kuracağımız yeni birim sektör sektör, il il, faaliyet faaliyet takip edecek. Arada komisyon verilmiyorsa ticaret yok sorun da yok. Ama bir kişinin internet sitesi var, kredi kartı ödeme bilgileri verilmiş. Biz siteyi gördük vergi dairesinde kaydı var mı yok mu bakacağız. Yoksa resen vergi dairesine mükellef yapacağız” dedi. Resen mükellef yapılmasının ardından faaliyetlerin izleneceğini ayrıca bütün bankalardan kendilerine gelen bilgilerle karşılaştırma yapacaklarını anlatan Ağbal, “İnternetteki ilanda 1 milyon dolara satış gözüküyor ama tapuda 300 bin lira. O ilanla tapudaki bilgi tutuyor mu tutmuyor mu, bakacağız. (1 milyon dolara satmadım, pazarlık yaptım) diyebilir. Biz yeni bir izaha davet müessesesi getirdik. Mektup yazacağız o zaman (izah et) diyeceğiz. İzahı yoksa vergi incelemesi ile bunların üzerine gideceğiz” şeklinde konuştu.

E-TİCARET SİTELERİ TAKİBE ALINIYOR

E-ticaret sitelerine yönelik vergi çalışmalarına değinen Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’den yurtdışına gidecek paralardan stopaj keseceklerini kaydederek, “Yurtdışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya ‘bu firmaya yapılacak her türlü işlemde otomatik olarak keseceksin’ diyeceğiz. Elektronik ticaret üzerinden stopaj yapılsın istemiyoruz ama bu ülkede vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopaj alırız” diye konuştu.

BANKALAR DEVREYE GİRECEK

E-ticaret sitelerinin de vergilendirilmesi konusunda birkaç alanda faaliyet yürüttüklerini anlatan Naci Ağbal, bunun için bir Bakanlar Kurulu kararı hazırlığı yaptıklarını dile getirerek, elektronik ortamda bankalar üzerinden yapılan para transferlerinde yurtdışı kaynaklı yapılacak ödemeler için stopaj kesilmesi sistemini getireceklerini ifade etti. Bakan Ağbal, “Örneğin İrlanda’da faaliyet gösteren bir internet sitesi var. Türkiye’de işyeri yok. Türkiye’de yapılan işlemler var. Normalde vergileme hakkı Türkiye’de. Biz de Türkiye’den yurtdışına gidecek paralardan stopaj keseceğiz. Yurtdışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya (bu firmaya yapılacak her türlü işlemde otomatik olarak keseceksin) diyeceğiz” diye konuştu.

Vergi dairesine kayıtlı olup elektronik ticareti yürüten firmalara herhangi bir işlem yapılmasının yanlış olacağını aktaran Ağbal, “Bu işletmeler bakımından tevkifat yapılması yanlış olur. Biz bunu yapmak istemiyoruz. Ülkemizde vergi mükellefi olanlardan kesersek zorluk çıkarmış oluruz halbuki biz elektronik ticareti destekliyoruz. Daha çok yurtdışına yapılan satışlarda bir tevkifat çalışması var. Türkiye’de vergi mükellefi olan hiçbir şirkete bunu yapmayacağım” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER