SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

Facebook Avrupa Birliği’nin cezasından kurtulamadı

Facebook, WhatsApp'ın satın alınması sürecinde hatalı ve yanıltıcı bilgi verdiği için Avrupa Birliği (AB) tarafından para cezasına çaptırıldı.

Facebook Avrupa Birliği’nin cezasından kurtulamadı
Bu haber 22 Mayıs 2017 - 16:33 'de eklendi ve 152 kez görüntülendi.

Facebook, WhatsApp’ın satın alınması sürecinde hatalı ve yanıltıcı bilgi verdiği için Avrupa Birliği (AB) tarafından para cezasına çaptırıldı.

AB Komisyonu, sosyal medya devi Facebook’a 110 milyon Euro para cezası verdi. Komisyon tarafından yapılan açıklamada, Facebook şirketine WhatsApp’ın satın alınması sürecinde sağladığı bilgilerin yanlış, hatalı ve yanıltıcı olduğu gerekçesiyle para cezası verildiği duyuruldu.

SATIŞNA NELER YAŞANMIŞTI?

WhatsApp uygulamasını 2014 yılında Facebook, yaklaşık 22 milyar dolara satın almıştı. Şirket, WhatsApp’ı satın aldığında AB düzenleyici kurumuna kişisel verileri toplamayacağı, iki şirket arasında paylaşmayacağı ve kullanıcı hesaplarını birleştirmeyeceği yönünde taahhütlerde bulunmuştu. WhatsApp ağustos ayında gerçekleştirdiği politika değişikliğiyle telefon numaraları, profil isimleri gibi çeşitli kullanıcı verilerini ana firma Facebook’la paylaşmaya başlamıştı.

FACEBOOK AÇIKLAMASININ TERSİ YÖNDE HAREKET ETTİ

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, Facebook’un açıklamasının tersi yönde hareket ettiğini duyurdu. Açıklamada göre geçen aylarda Facebook’a 2014 yılındaki birleşme değerlendirmesi sürecindeki ilk açıklamalarının tersi yönde hareket ettiği ve AB düzenlemelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle resmi suçlama yöneltilmişti.

AÇIKLAMA YETERLİ GÖRÜLMEDİ

AB Komisyonu da Facebook’un yapmış olduğu açıklamaları yeterli bulmuyarak şirkete 110 milyon euro para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER