SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3354
-0,22%
EURO
6,0966
0,42%
ALTIN
209,38
0,38%

Faruk Çelik’ten sertifikalı torum kullanmayanlara uyarı

Faruk Çelik’ten sertifikalı torum kullanmayanlara uyarı
Bu haber 22 Aralık 2016 - 14:42 'de eklendi ve 321 kez görüntülendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Sertifikalı tohum kullanmayanları uyardı. Çelik, “2018’de sertifikalı tohum kullanmayan destek alamayacak. Yağmurlama ve damlama sistemi kurmayanlara da destek verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Milli Tarımda Tohumculuğu Rolü ve Geleceği adlı bir çalıştayda açıklamalar yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tohum çalıştayının, turizmin yanında tarım kenti de olan Antalya’da düzenlenmesini anlamlı bulduğunu belirterek, “Günümüzde gerek gıda güvenliği gerek üretim alanlarının daralması, iklim değişikliği, hızlı nüfus artışı neticesinde tohumculuk sektörü daha da önem kazandı. Türkiye, 147 milyar liralık tarımsal hasılaya ulaştı, 16,8 milyar dolarlık tarımsal ihracat gerçekleştirdi. Bunlar önemli başarılar. 2050 yılında yüzde 60 daha tarımsal hasıla artışı gerekiyor. Bunun için daha çok işler yapmalıyız” şeklinde konuştu.

TOHUM YOKSA TARIM DA YOK

Her dönem tarım arazilerinin azaldığını gördüklerini de anlatan Bakan Faruk Çelik, “Bunun için kalan ovalarımızı koruma konusunda çalışma yapıyoruz. 136 ova, tarımsal sit alanı ilan ediliyor. Araştırmalar devam ediyor” dedi.

OVALAR KORUMA ALTINA ALINACAK

Koruma altına alınan ova sayısının artacağını da aktaran Faruk Çelik, “Koruma altına alınan ova sayısı 200’ü aşacak. 2018’de sertifikalı tohum kullanmayan destek alamayacak. Yağmurlama ve damlama sistemi kurmayanlara da destek verilmeyecek. Çünkü kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak zorundayız. Her karış toprağı ekeceğiz. Gerekli yasal düzenleme Bakanlar Kurulundan çıkıyor. Arazi benim, ekmiyorum demek yok. Ekilecek arkadaş. Bu senin değil, 79 milyonun yeri. Bu araziyi keyfi kullanma şansına sahip değilsin. Her karış toprağı ekeceğiz” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER