SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Fitch indiriminin sektöre etkisi kısıtlı olacaktır

Fitch indiriminin sektöre etkisi kısıtlı olacaktır
Bu haber 27 Aralık 2016 - 15:54 'de eklendi ve 265 kez görüntülendi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Fitch’in olası kredi notu düşürme senaryosu üzerine yorum yaptı. Başkan Akben, kredi notunun düşürülmesinin etkisinin bankacılık sektörüne etkisinin kısıtlı olacağını dile getirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi halinde hiçbir Türk bankasının sermaye yeterliliğinin yüzde 12’nin altına düşmeyeceğini kaydetti.

Kredi büyümesinde bu yılı yüzde 15’e yakın kapatacaklarını anlatan Akben, 2017’de de bunun üzerine çıkacaklarını aktardı. Mehmet Ali Akben, gelecek 6 ayda dünya ve Türkiye’de bazı belirsizliklerin ortadan kalkacağına inandığını kaydederek, belirsizliklerin ortadan kalkması sonrasında bankacılık sektörünün daha hareketli hale geleceğini ifade etti.

BANKALARDA KUR HAREKETLİLİĞİ VAR

Akben, diğer taraftan bankacılık sektörünün turizm için ruble üzerinden kredi verebileceğini de bildirerek, bankalardaki kur hareketlerini izlediklerini vurguladı.

RUTİN UYGULAMAR DIŞINDA DENETLEME YOK

Akben, banka denetlemeleri hakkında da “Denetleyici bir kurum olarak piyasayı gözetmemiz gerekir. Kur hareketliliği yüksekken piyasaya dikkat ediyoruz. Rutin uygulamalar dışında bir denetleme yok” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER