SON DAKİKA

BIST100
92.709
0,00%
DOLAR
5,4818
0,04%
EURO
6,1993
0,19%
ALTIN
211,72
0,20%

Fitch: Referandum ekonomik reform için alan yaratıyor

Fitch: Referandum ekonomik reform için alan yaratıyor
Bu haber 18 Nisan 2017 - 18:12 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan’da gerçekleştirilen referandumla ilgili değerlendirmede bulundu.

Referandumda kabul edilen anayasa değişikliklerinin Türkiye’nin kredi notuna etkileri hakkında açıklama yapan Fitch, “Anayasa referandumu ülkedeki kredi notu profili açısından olumsuz olan siyasi değişimin bir parçası, ancak kredi notu için olumlu olabilecek ekonomik reformları tekrar gündeme getirebilir. Türkiye’nin notunu düşürdüğümüzde anayasa paketinin onaylanacağını varsaymıştık. Yeni cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin 2019 sonuna kadar yapılması zorunlu değil, bu ekonominin tekrar AKP’nin öncelikleri arasına girmesini sağlayabilir.

Ekonomi politikalarında farklı seçeneklere ne ağırlık verileceği ve bunun sürdürülebilir büyümeyi sağlamada ne kadar başarılı olacağı değerlendirmemizin önemli bir parçası olacak. Borç/GSYH oranında bozulma veya dış finansmanda kırılganlıkların artması şeklinde yansıyacak kamu ve dış finansmanda olası zayıflama kredi notunun hassasiyetlerinden, yapısal eksikleri giderecek ve dış kırılganlıkları azaltacak reformların uygulanması kredi notuna olumlu yansıyacak unsurlardan” ifadelerine yer verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER