SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Fitch’ten Katar’a ‘kredi’ uyarısı

Arap ülkelerinin Katar'a ambargo kararının ardından Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu ülkenin kredi notunu izlemeye aldığını duyurdu.

Fitch’ten Katar’a ‘kredi’ uyarısı
Bu haber 13 Haziran 2017 - 9:21 'de eklendi ve 122 kez görüntülendi.

Arap ülkelerinin Katar’a ambargo kararının ardından Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu ülkenin kredi notunu izlemeye aldığını duyurdu.

Söz konusu bankadan yapılan açıklamada, Katar’ın yabancı ve yerli para cinsinden “AA” olan kredi notunun “negatif izlemeye” (RWN) alındığı kaydedilerek, ülkenin kredi notunun indirilebileceği uyarısında bulunuldu.

Bazı Arap ülkeleri ile yaşadığı krizin Katar için belirsizliğe yol açtığı ifade edilen açıklamada, bu durumun sürmesi halinde Katar ekonomisi ve kredi ölçütlerinin olumsuz etkileneceği bildirildi.

Açıklamada Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Katar’la olan tüm kara, deniz ve hava ulaşımını kestiği vurgulanarak, Katar’ın yüksek kaynakları sayesinde gerekli malları yine de tedarik edebileceği ancak bunun hükümet üstünde yük oluşturacağı kaydedildi.

İZOLASYON UZUN SÜRERSE…

Ülkeye uygulanan baskıların uzun sürmesi halinde ekonominin ve iş dünyasının ciddi şekilde etkileneceği, izolasyonun kamu finansmanına da olumsuz yansıyacağı aktarıldı. Petrol ve doğalgaz çıkarma faaliyetlerinin Katar’ın gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 50’sini ve kamu gelirlerinin yüzde 80’ini oluşturduğu anımsatılan açıklamada, ülke ekonomisinin hidrokarbon kaynaklara yüksek oranda bağımlı olması ise “kredi notu bakımından zayıflık” olarak belirtildi.

KREDİ NOTU UYARISI

Bu arada krizin aşılmaması durumunda da Katar’a karşı yaptırımların artması veya ülke ekonomisinin olumsuz etkilenmesi durumunda kredi notunun düşürülebileceği de uyarılar arasında yer aldı. Ülkenin dış ilişkilerinin normale dönmesi halinde kredi notunun korunacağı da ifade edildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER