SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8202
0,30%
EURO
5,6149
0,21%
ALTIN
189,25
0,01%

Fiyat indirimleri ekonomiyi canlandıracak

Ekonomi Bakanı Naci Ağbal, fiyat indirimleri ve borç yapılandırmalarının ekonomiyi genel anlamda canlandıracağını söyledi.

Fiyat indirimleri ekonomiyi canlandıracak
Bu haber 10 Nisan 2017 - 14:16 'de eklendi ve 184 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 7.2 milyon vatandaşın vergi borcunun yapılandırılacağını belirterek, “Ben inanıyorum ki bu mobilya, beyaz eşya ve konut sektöründe yapmış olduğumuz bu indirimler ekonomiyi genel anlamda canlandıracak” dedi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Vergi gelirlerinde yaklaşık 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren yeni bir yeniden yapılandırma yapmış oluyoruz. Peşin ödeme indirimi devam edecek” şeklinde konuştu.

PİYASALARDAKİ CANLANMA DEVAM EDECEK

Mobilya, beyaz eşya ve konut sektöründeki vergi indirimine ilişkin değerlendirme yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Yaptığımız hesaplamalara göre burada 350 milyon liralık bir maliyet oluştu. Şimdi biz bunu 30 Eylül tarihine uzatıyoruz, bu durumda yaptığımız hesaplamalara göre, bunun vergi gelirlerine net olarak 800 milyon civarında bir etkisi olacak. Ben inanıyorum ki bu mobilya, beyaz eşya ve konut sektöründe yapmış olduğumuz bu indirimler ekonomiyi genel anlamda canlandıracak, hem istihdam sağlayacak hem üretimi artıracak hem de piyasada yüzleri güldürecek ve bunun işaretlerini de alıyoruz. Bu bakımdan piyasada son dönemde başlayan canlanma artarak devam ediyor” şeklinde konuştu.

TOPLAM 7 MİLYON 200 BİN KİŞİ YARARLANDI

Vergi gelirlerinde yaklaşık 7 milyon 200 bin vatandaşı ilgilendiren yeni bir yeniden yapılandırma yapmış olduklarını kaydeden Bakan Ağbal, “Çünkü 2016 Temmuz’undan 2017 Mart’ına kadar vergi borçlarını vadesinde ödemeyen, yine vergi dairelerine ödenmesi gereken diğer trafik para cezası olur, motorlu taşıtlar vergisi olur, diğer vergilerle baktığımız zaman 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir yapılandırmayı bu suretle yapmış oluyoruz” diye konuştu.

47 MİLYAR TL TUTARINDAKİ VERGİ ALACAĞI YAPILANDIRILDI

Uygulamaya ilişkin bilgiler de veren Naci Ağbal, şöyle konuştu: “Yapacağımız uygulama şu şekilde olacak; daha önce 2016 Haziran itibarıyla yeniden yapılandırma kanununa başvuran vatandaşlarımızdan sonraki aylarda da 2017 Mart ayına kadar olan dönemde de vergi ve prim borcu var ise önceki yaptığı başvuruları tekrar güncelleyeceğiz, bu dönemi de kapsayacak şekilde tekrar yeniden yapılandırmalarını yapacağız. Peşin ödeme indirimi geçen defa yapmıştık, yeniden yapılandırma bakımından yine aynı o bütün uygulamalar bu dönemde devam edecek. Bir de 2016 Haziran’dan önceki dönemlerden vergi borcu olmayan, prim borcu olmayan ama 2016 Temmuz’undan sonra ilk defa vergi borcu ve prim borcu olan vatandaşlarımız da bu uygulamadan yararlanacaklar. Böylelikle yaklaşık 47 milyar lira tutarındaki vergi alacağını yapılandırmış olacağız”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER