SON DAKİKA

BIST100
110.117
-0,73%
DOLAR
4,0909
-0,39%
EURO
4,9986
-0,34%
ALTIN
174,58
-0,26%

GAP,100 milyar liralık kaynağın yatırıma dönüşmesini sağladı

Güneydoğu Anadolu Projesi BKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Açıkgöz, GAP'ta 100 milyar TL'lik kaynağın yatırıma dönüştürüldüğünü söyledi.

GAP,100 milyar liralık kaynağın yatırıma dönüşmesini sağladı
Bu haber 13 Nisan 2017 - 9:08 'de eklendi ve 240 kez görüntülendi.

GAP BKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Açıkgöz, GAP’ta 100 milyar TL’lik kaynağın yatırıma dönüştürüldüğünü söyledi.

Kalkınma Bakanlığınca desteklenen “GAP Bölgesinde Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliliği Projesi”nin tanıtımında konuşan Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ) Başkan Yardımcısı Mehmet Açıkgöz,  yaptığı açıklamada Güneydoğu’nun gıda ve enerji üssü olma yolunda ilerlediğini dile getirdi.

GAP’ın Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı kalkınma projelerinden biri olduğunu kaydeden Mehmet Açıkgöz, GAP çerçevesinde bugüne kadar 100 milyar liraya yakın bir kaynağın yatırıma dönüştürüldüğünü kaydetti.

100 MİLYAR TL’YE YAKIN KAYNAK

Proje çerçevesinde bugüne kadar 100 milyar liraya yakın bir kaynak yatırıma dönüştürüldüğünü anlatan Açıkgöz, “Tabii bu yapılan yatırımlardan beklentilerimiz yüksek, hedeflerimiz yüksek” şeklinde konuştu.

Açıkgöz, tarımı bölgenin lokomotifi olarak gördüklerini belirterek, sektörden azami fayda elde etmeleri gerektiğini kaydetti.

PROJEDEN BEKLENTİMİZ YÜKSEK

Bölge için çok önemli bir proje yürüttüklerini aktaran Açıkgöz, hayata geçirdikleri projeyle tarım ve tarıma dayalı sanayide entegre verimliliği sağlamayı hedeflediklerini anlattı. Açıkgöz, sözlerini şöyle tamamladı: “Bölgemiz için önemli bir proje. Tarım ve tarıma dayalı sanayide özellikle üretim süreçlerinde kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Bunu sağlamaya yönelik bu projeyi başlattık. Çalışmanın asıl uygulama ayağı olan bölgemizdeki iş birliği yapacağımız paydaşlarımızla projeyi paylaşmak üzere bir araya geldik. Projeden beklentimiz yüksek çünkü Türkiye’nin gayri safi katma değerinde tarımsal sektörün payı bu bölgede daha yüksek. Türkiye genelinde bu oran yüzde 9’lardayken bölgemizde yüzde 17 düzeyinde. Dolayısıyla bizim bu sektörden azami faydalanmamız lazım. Etkin bir şekilde kaynakları kullanmamız gerekiyor “

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER