SON DAKİKA

BIST100
93.616
0,34%
DOLAR
5,3542
0,13%
EURO
6,1101
0,65%
ALTIN
210,05
0,70%

Gayrimenkul, konut sektöründe yeni bir dönem başlıyor

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul, konut ve inşaat sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu.

Gayrimenkul, konut sektöründe yeni bir dönem başlıyor
Bu haber 18 Mayıs 2017 - 15:41 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul, konut ve inşaat sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu.

Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda, Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde düzenlenen CEO Club Büyüme ve İstihdam Zirvesi’nde konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İSEDAK ülkelerinin katılımıyla uluslararası bir gayrimenkul borsası kurmak için tüm çalışmaları tamamladıklarını söyledi. Nurettin Canikli, “Aynen menkul kıymetler borsası gibi… Orada kağıtlar, hisseler el değiştiriyor, burada gayrimenkuller el değiştirecek” şeklinde konuştu.

Nurettin Canikli, bütün kentsel dönüşüm projelerinin tamamı için gayrimenkul sertifikası çıkartarak içeriden ve dışarıdan milyarlarca dolar finansman sağlanması imkanı olduğunu, bunun zamanla geniş bir alana yayılacağını dile getirerek, “Bununla bağlantılı yine entegre diyebileceğimiz bir modeli, projeyi yakında hayata geçiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, ki geç kalındı, teknik bütün çalışmaları tamamladık. O da Uluslararası Gayrimenkul Borsası… İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) bünyesinde, İSEDAK ülkelerinin katılımıyla uluslararası bir gayrimenkul borsası… Aynen menkul kıymetler borsası gibi… Orada kağıtlar, hisseler el değiştiriyor, burada gayrimenkuller el değiştirecek” ifadelerini kullandı.

ÇOK ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

Bütün güvenlik mekanizmalarının sistemde olduğunu kaydeden Nurettin Canikli, şöyle konuştu: “Yani bir gayrimenkul satıcısı, konut, arazi, proje, AVM olabilir, borsaya fiyatıyla birlikte girecek. Aracı kurumlar vasıtasıyla… Fiyatını İSEDAK üyesi tüm ülkelere açık olacak şekilde gayrimenkulü satabilecek. Hiçbir risk içermiyor. Hem alıcı hem de satıcı açısından aracı kurumlar garanti ediyor güvenliği. Takasbank veya benzeri bir kuruluş devrede. Parayı tahsil etmeden, tahsil ettiği garanti edilmeden tapu verilmiyor. Aynı anda gerçekleşiyor veya tapu dijital ortamda, tapu dairesine gitmeden el değiştirebilir hale gelebiliyor. Bununla ilgili yasal düzenlemeleri önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edeceğiz. Çok çok önemli bir proje. Bu dünyada ilk olacak. Başka hiçbir uygulaması yok. Piyasa dijital olacağı için nerede kurulduğunun bir önemi yok. Ama Türkçe olarak bütün altyapı çalışmalarını yapıyoruz. İSEDAK ülkelerinin kurucusu olduğu, her ülkenin eşit oranda kurucu hissedarlığa sahip olduğu bir model olacak”

İSEDAK üyesi 57 ülke bulunduğunu anımsatan Canikli, isteyen ülkenin gireceğini, katılmak isteyip de teknik altyapısı müsait olmayanlara her türlü desteği doğrudan o ülkelerde vereceklerini de kaydetti.

AYNI ANDA DÜNYANIN HER YERİNDE SATIŞA SUNULUYOR

Bu uygulamayı hayata geçirdikten kısa bir süre sonra buranın dünyanın merkezi olacağını belirten Canikli, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyaya gayrimenkul pazarlayan ülkeler noktasında, gelişmiş ülkeler yani İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya örnek olarak söylüyorum, göreceksiniz bu modele dahil olmak için çok büyük özel çaba sarf edecekler. Buradaki bir gayrimenkul, aynı anda dünyanın her yerinde satışa sunulabilecek”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER