SON DAKİKA

BIST100
91.445
0,00%
DOLAR
5,4780
0,15%
EURO
6,1578
0,13%
ALTIN
211,15
-0,53%

Gelir vergisi kesintileri yargıya mı taşındı?

Gelir vergisi kesintilerinin çalışanların geliri oranında yapılması talebine, Maliye Bakanlı'ğın olumsuz cevabı üzerine Enerji Bir-Sen, mahkemeye başvurdu.

Gelir vergisi kesintileri yargıya mı taşındı?
Bu haber 24 Nisan 2017 - 16:43 'de eklendi ve 179 kez görüntülendi.

Gelir vergisi kesintilerinin çalışanların geliri oranında yapılması talebine, Maliye Bakanlığı’nın olumsuz görüş bildirmesi üzerine Enerji Bir-Sen, mahkemeye başvurdu.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gelir vergisi hesabının çalışanların mali gücü nispetinde yapılmamasının düşük ücrete tabi kamu çalışanlarının daha yüksek vergi ödemesine neden olduğunu kaydederek, gelir vergisinin hesaplanmasında Anayasa’nın 73’üncü maddesinde yer alan “mali güç ölçütü”nün dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

Tonbul, “Düşük gelirli kamu çalışanlarının vergi dilimi, yüksek gelirli kamu çalışanlarına göre daha yüksek. Bu sebeple temel ilkesi adalet olan verginin, yapılan uygulamalar sonucunda adaletsizliğin kaynağını oluşturduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

GEREKİRSE ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİDERİZ

Tonbul, orantısız vergi kesintileri nedeniyle tek geçim kaynakları maaşları olan memur ve kamudaki sözleşmeli personelin ekonomik ve sosyal açıdan zor durumda kaldığını işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Mahkemeden çalışanlar adına olumlu bir kararın çıkacağına inanıyoruz ama çıkmazsa da bu konudaki mücadelemize devam edeceğiz. Gerekirse konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyacağız”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER