SON DAKİKA

BIST100
96.455
-1,03%
DOLAR
5,6545
0,05%
EURO
6,5093
-0,12%
ALTIN
223,24
0,47%

Gıda fiyatları düşüyor mu?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gıda fiyatlarındaki artışı önlemek için gerekli tedbirlerin alınacağı müjdesini verdi.

Gıda fiyatları düşüyor mu?
Bu haber 07 Mayıs 2017 - 12:03 'de eklendi ve 198 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gıda fiyatlarındaki artışı önlemek için gerekli tedbirlerin alınacağı müjdesini verdi.

Enflasyon artışı ve gıda yansıması üzerine açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla işlenmemiş gıda ürünlerine yönelik iç piyasada arz sürekliliğini gözeten dış ticaret tedbirleri alacağız” dedi.

ENFLASYONU TEK HANELERE DÜŞÜRMEK ÖNCELİĞİMİZ

Mehmet Şimşek, enflasyonu düşük ve tek hanelerde tutmanın hükümetin öncelikleri arasında yer aldığını kaydetti. Türkiye’de gıda fiyatlarındaki oynaklığın, enflasyon görünümünü ve öngörülebilirliğini olumsuz etkilediğini aktaran Şimşek, hem bu olumsuz etkiyi gidermek hem de gıda piyasasında arz ve fiyat oluşumuna dair aksaklıkları kaldırmak için çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Şimşek, bu kapsamda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesini kurduklarını ve komitenin sekretarya görevini Merkez Bankası’na verdiklerini dile getirdi.

KISA VADELİ TEDBİRLER

Mehmet Şimşek, nisan ayındaki enflasyon gerçekleşmelerinin ardından Gıda Komitesi’nin cuma günü toplandığını belirterek, burada ağırlıklı olarak işlenmemiş gıda enflasyonunu sınırlandıracak kısa vadeli tedbirlerin karara bağlandığını hatırlattı. Şimşek, orta ve uzun vadeli yapısal konulara ilişkin çalışmalarda gelinen aşamaların değerlendirildiğini söyledi.

İŞLENMEMİŞ GIDANIN ENFLASYONA OLUMSUZ ETKİSİ

İşlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyon görünümüne olumsuz yansımalarının sürdüğünü vurgulayan Şimşek, bu etkiyi kısa vadede sınırlandıracak bir dizi önlem ele alındığını ve görev dağılımı yapıldığını bildirdi.

EKMEK FİYATLARI

Mehmet Şimşek, ekmekte fiyat belirleme sürecine ilişkin yeni düzenlemeler de kararlaştırdıklarını belirterek, “Arz zincirindeki belirli noktalarda rekabet koşullarının detaylı incelenmesi ve saklanabilir ürünlerde yasa dışı stoklamaya ilişkin denetimlerin artırılması hususlarında kısa sürede önemli adımlar atacağız. Arz artışı için vergi teşvikleri üzerinde de çalışıyoruz. Sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlendiği taze meyve ve sebzede alternatif pazarlama kanallarını devreye sokacağız. Bunların bir kısmı hakkında karar aldık, uygulama süreci hemen başlatılacak. Diğer konuları ise bu ay gerçekleştirilecek ikinci bir toplantıda karara bağlayacağız ve uygulamaya koyacağız” şeklinde konuştu.

GIDADA YENİ ADIMLAR ATILACAK

“Gıda, soğuk zincirden çıkmadan tüketiciye ulaşacak” diyen Şimşek, bir yandan kısa vadeli tedbirler alınırken, uzun vadede tarımsal üretim kapasitesini artıracak ve sektördeki yapısal sorunları giderecek önlemlere de büyük önem verdiklerini dile getirdi.

YENİ DÜZENLEMELER GELECEK

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ithalata konu tarım ürünlerinde yurt içi üretim kapasitesinin artırılmasını ve orta vadede ithalata bağımlılığın ortadan kaldırılmasını sağlayacak adımları attığını vurguladı. Şimşek, arz zinciri, lisanslı depoculuk ve üretici birlikleriyle ilgili çeşitli düzenlemelerin planlandığını söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER