SON DAKİKA

BIST100
95.411
0,00%
DOLAR
5,3581
0,44%
EURO
6,1118
0,49%
ALTIN
221,97
-1,49%

GÖKTÜRK-1 uydusu fırlatıldı

GÖKTÜRK-1 uydusu fırlatıldı
Bu haber 05 Aralık 2016 - 17:07 'de eklendi ve 419 kez görüntülendi.

Dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü sağlayacak Göktürk-1 uydusu fırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda düzenlenen törende GÖKTÜRK-1 uydusu fırlatıldı. Dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu sağlayacak olan GÖKTÜRK-1 terörle mücadele de TSK’nın uzaydaki gözü olacak. TSK elde ettiği verilerle terör örgütlerine karşı verdiği mücadelede önemli bir gelişme kaydedecek.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da törende yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:”Bu önemli projenin başta TSK olmak üzere tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye artık kendi uydusunu üreten bir ülke konumuna geldi. Göktürk-1 ile yüksek çözünürlükte görüntü ihtiyacımızı karşılayacağız. Göktürk-3 için de çalışmalarımız devam ediyor. Son günlerde Avrupa ülkelerinden gelen ambargo söylentilerine bu projelerle karşılık veriyoruz.”

Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak.

Göktürk-1 uydusunun dünya çevresinde tur atması 90 dakika sürecek. Yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi hedefleniyor. Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER