SON DAKİKA

BIST100
92.278
-0,46%
DOLAR
5,4843
0,09%
EURO
6,1993
0,19%
ALTIN
211,99
0,12%

Güneş enerjisine 1.5 milyar dolar

Güneş enerjisine 1.5 milyar dolar
Bu haber 20 Ekim 2016 - 11:58 'de eklendi ve 337 kez görüntülendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Konya – Karapınar’a yapılacak güneş enerjisi yatırımının 1.5 milyar doları bulacağını söyledi.

alb-berat-bakan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Karapınar Güneş Enerjisi Santrali (GES) Projesi’ilişkin yaptığı basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sözlerine yenilenebilir kaynakların ekonomiye kazandırılması açısından çok önemli bir projeye başladıklarını belirterek başlayan Bakan Berat Albayrak, Türkiye’nin enerji çeşitliliğini artırmak için çeşitli alanlarda projeleri ve çalışmaları hayata geçirmeye başlandığını ifade etti.

Sürecin 2010’da başladığını hatırlatan Berat Albayrak, “Süreci, bu yıl hayata geçirmek için çok önemli yasal düzenleme ve yatırımcının talebi olabilecek yönetmeliklerle tamamlandık. Karapınar, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) içerisinde çok önemli bir bölge. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte aralıkta ihalemizi yapacağız. Bin megavatlık kapasiteyle dünyadaki fotovoltaik noktasında, en büyük güneş tarla alanlarından biri olan Karapınar YEKA’mızı anons ediyoruz. Türkiye iktidarımız döneminde birçok ilklere imza attı. Bu da ilklerden biri” şeklinde konuştu.

Bölgede gerçekleşen yatırımın büyüklüğüne ve önemine değinen Albayrak, “Karapınar’daki sahip olduğumuz bu altyapıyı hayata geçirmek için bin megavat güneş santrali kurulması sadece Türkiye’nin enerji ihtiyacını kapsamayacak. Yaklaşık 2 bin hektarlık bir alanda gerçekleşecek bu yatırım, bugünkü değer itibarıyla 1 milyar doların üzerinde, fabrika ayağını da düşününce en az 300 milyon dolar daha eklenecek” diye konuştu.

Projenin bitmesiyle birlikte 1.7 milyar kilovatsaatla 600 binden fazla evin elektrik ihtiyacını karşılayabileceklerini vurgulayan Albayrak, “Bu ihaleyi, şartı gereği elektrik alım noktasında fiyat eksiltme usulüyle açık eksiltme usulünde en uygun fiyatı verecek firma alacak. Bu ihale, sadece fiyatın düşmesi yenilenebilir enerji maliyetlerinin düşmesiyle değil, aynı zamanda fabrika, yerli üretim ve teknolojinin de yerelleşmesi için Türkiye’de bir ilk olacak. Türkiye’nin gelişen ekonomisinin gelişen teknolojilerin bölgede önemli bir merkez olmasından bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER