SON DAKİKA

BIST100
99.405
0,20%
DOLAR
5,5836
0,48%
EURO
6,2446
0,47%
ALTIN
269,71
0,47%

Güvenlik güçlerinin PKK’ya yönelik operasyonları etkisini gösteriyor

PKK terör örgütüne yönelik son yıllarda başlatılan operasyonlarda Görese Dağı'nda bulunan 14 teröristin tamamı 2 yılda etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Güvenlik güçlerinin PKK’ya yönelik operasyonları etkisini gösteriyor
Bu haber 09 Mayıs 2017 - 10:31 'de eklendi ve 876 kez görüntülendi.

PKK terör örgütüne yönelik son yıllarda başlatılan operasyonlarda Görese Dağı’nda bulunan 14 teröristin tamamı 2 yılda etkisiz hale getirildiği bildirildi.

ÖRGÜTE KATILIM DA AZALIYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) PKK’lı teröristlere göz açtırmazken, milli insansız hava araçları, helikopterler, zırhlı araçların da kullanılmasıyla birlikte son 2 yılda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Bunun yanı sıra örgüte katılım da yok denecek kadar azaldı.

YERALTINDAN ÇIKAMIYORLAR

Bahara doğru kışın toplandıkları yerlerden çıkan PKK teröristleri, gerçekleştirilen operasyonların etkisiyle yeraltındaki sığınaklardan dışarı çıkamaz hale geldi.

FOTOĞRAFTAKİ TERÖRİSTLERİN TÜMÜ YOK EDİLDİ

Dicle ile Elazığ’ın Arıcak ilçeleri arasında kalan Görese Dağı’na TSK tarafından gerçekleştirilen operasyonda bir sığınakta teröristlerin kimlik bilgilerini içeren defter ve bölge sorumlusuna ait diz üstü bilgisayar ele geçirildi.

Ele geçirilen dökümanlarda sözde “Şehit Brusk alanı” diye adlandırdığı Görese Dağı yapılanmasında yer alan ve aralarında bölge sorumlusunun da olduğu 14 teröristin fotoğrafı da bulundu. Yüz tarama sistemi ile yapılan araştırmada 14 teröristin akibeti de netleşti. Buna göre son 2 yılda gerçekleşen operasyonlarda 12 teröristin öldürüldüğü, birinin eylem hazırlığında yakalandığı, yaşı küçük bir teröristin ise örgüt tarafından kapatıldığı sığınakta intihar ettiği bildirildi.

İşte teröristler ve akibetleri: “Navdar kod adlı Agit Altan: Diyarbakır’da hücre evine yapılan baskında öldürüldü. Mazlum Amed kod adlı Sinan Donat: Adıyaman kırsalında gerçekleşen operasyonda öldürüldü, 300 bin liralık gri listede aranıyordu. Hasan Gorse kod adlı Ömer Erdoğan: Dicle ilçe merkezindeki özel harekât kulesine saldırıda öldürüldü. Kendal Brusk kod adlı Ogün Duman: Diyarbakır’da eylem hazırlığındayken yakalandı. Armanç Kerboran kod adlı Hüseyin Akdoğan: Görese Dağı bölge sorumlusu olan Akdoğan, Dicle’nin Kurşunlu köyünde 4 korumasıyla öldürüldü. Akdoğan örgüt elebaşları Murat Karayılan ve Fehman Hüseyin tarafından bölgeye gönderilmişti. Rezan Farkin kod adlı Nezir Çiçek: Diyarbakır’da 30 Mart 2016 günü polis servis aracına bombalı saldırıda 10 polisi şehit ettikten sonra gizlendiği hücre evinde çıkan çatışmada öldürüldü. Civan kod adlı Serdar Tekin: Dicle’nin Kurşunlu köyünde öldürüldü. Dijital Harun kod adlı Abdurrahim Delibaş: Görese Dağı’na düzenlenen hava harekâtında nokta operasyonla öldürüldü. Delibaş şehir merkezlerine bombalı araç gönderen TAK sorumlusu ve bölge mayıncısıydı. Ali Norşin kod adlı Şefik Körman: Adıyaman kırsalında düzenlenen operasyonda öldürüldü, 300 bin liralık gri listede aranıyordu. Delil Botan kod adlı Turgut Gökalp: Elazığ’ın Arıcak, Alacakaya ve Dicle ilçesi üçgenindeki çatışmada öldürüldü. Şervan kod adlı Mehmet Calp: PKK’nın Ape Musa Kampı diye adlandırdığı Lice’nin Birlik köyündeki bir sığınakta öldürüldü. Aram Şikaki kod adlı Harun Edemen: Dicle ilçesi Kurşunlu köyünde öldürüldü. Argeş kod adlı Uğur Bilir: 15 yaşında olan Uğur Bilir, geri dönmek isteyince örgüt tarafından sığınağa hapsedildi. Girdiği bunalım sonucu sığınakta intihar etti. Rojhat kod adlı Aytekin Özçiçek: Lice’deki Duru Jandarma Karakolu’na bomba yüklü traktörle intihar saldırısı gerçekleştirmek isterken kuledeki nöbetçi askerlerce fark edilerek öldürüldü”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER