SON DAKİKA

BIST100
90.529
-0,94%
DOLAR
5,3735
0,69%
EURO
6,0784
0,03%
ALTIN
213,68
0,17%

Hıdırellez nedir? Hıdrellez ne zaman kutlanır?

Hıdrellez kutlama zamanı yaklaşıyor. Hıdrellez nasıl kutlanır? Hıdrellez nedir? Hıdrellez kutlanırken neler yapmak gerekir?

Hıdırellez nedir? Hıdrellez ne zaman kutlanır?
Bu haber 04 Mayıs 2017 - 14:09 'de eklendi ve 288 kez görüntülendi.

Mevsimlik bayramlardan olan Hıdrellez, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak 5 Mayıs tarihinde kutlanmaya başlanır. 5 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır.

HIDRELLEZ NASIL KUTLANIR?

Hıdrellez kutlamaları yeşillik alanlarında insanların rahatlıkla hareket edebilecekleri geni alanlarda kutlanmaktadır. Bu alanlara Hıdırlık olarak adlandırdıkları olmaktadır. Hıdırellez zamanı baharın geldiğini müjdelemektir. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşeceğine inanılır. Hıdırellez kutlamalarında büyük bir ateş yakılıp, ateş üstünden atlama etkinliği yapılmaktadır.

Anadolu’nun bazı yerlerinde Hıdrellez Günü yapılan duaların ve isteklerin kabul olması için sadaka verme, oruç tutma ve kurban kesme adeti vardır. Kurban ve adaklar “Hızır hakkı” için olmalıdır. Zira tüm bu hazırlıklar Hızır’a rastlamak amacına yöneliktir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER