SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

İBB 2016 Yılı Faaliyet Raporu onaylandı

İBB Belediye Başkanı Topbaş, 5 yeni metro hattının ihale süreçlerinin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde yapım çalışmalarının başlayacağını dile getirdi.

İBB 2016 Yılı Faaliyet Raporu onaylandı
Bu haber 21 Nisan 2017 - 9:17 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2016 Yılı Faaliyet Raporu Belediye Meclisince onaylandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 5 yeni metro hattının ihale süreçlerinin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde yapım çalışmalarının başlayacağını dile getirdi.

Belediye Meclisi 2. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ’ın yönettiği oturumda, 2016 yılında yapılan çalışmaları ve önümüzdeki süreçte yapılacak projeleri anlatan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un Türkiye ve dünyaya karşı sorumluluğu olan bir şehir olmasının kendilerine çok büyük sorumluluk yüklediğini dile getirdi. Topbaş, yatırım programını bu sorumluluk ışığında şehrin bugününü ve gelecek kuşakları düşünerek gerçekleştirdiklerini aktardı.

İSTANBUL’UN EN ÖNEMLİ ULAŞIM AKSI TOPLU TAŞIMA VE METRO

Kadir Topbaş, İstanbul’da 5 yeni metro hattının ihale süreçlerinin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde yapım çalışmalarının başlayacağını belirtti. Göreve geldiklerinde İstanbul’daki en önemli ulaşım aksının toplu taşıma ve metrolar olarak belirlediklerini kaydederek, şöyle devam etti: “Her Yerde Metro, Her Yere Metro’ diyerek, İstanbul ulaşım master planlarında bin kilometrelik raylı sistem hattı öngördük. Belediye bütçesiyle yapılması çok zor olmasına rağmen kentin bu önemli ihtiyacını karşılamaya çalıştık ve bütçemizde büyük fedakârlıklar yaparak ana yatırımı ulaşıma ve toplu taşımaya koyduk. Bir kentin medeniyet ölçüsü o kentte yaşayan insanların toplu taşımayı kullanma oranına bağlıdır. Toplu taşımayı ne kadar çok kullanabiliyorsak o kadar başarılı bir kentiz demektir. Toplu taşımayı insanların tercih edebilmeleri için de kaliteli, güvenli, konforlu ve hızlı olması gerekiyor. Biz de bundan dolayı sistemi buna göre kurgulamaya çalıştık. Her yaptığımız yeni metro dünyadaki standartların çok önünde. Çünkü son dönemde yapılanlar olduğu için en ileri teknolojileri kullanmaktayız”

YENİ METRO HATTI

Topbaş, hayata geçirilmesi planlanan yeni metro hakkında bilgi de verdi.

Yeni metro hatlarının sözleşme imzalama aşamasına geldiğini aktaran Topbaş, “Beş metro hattımız sözleşme imzalama aşamasına geldi. Yakın gelecekte de temel atmalarını beraber yaparız. 6 kilometrelik Başakşehir-Kayaşehir Metrosu, 9,7 kilometrelik Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekmece-Halkalı Metrosu, 12 kilometrelik Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu, 17,8 kilometrelik Çekmeköy-Taşdelen-Sultanbeyli Metrosu ile 13 kilometrelik Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu. Esasında 6 hat ihaleye çıkmıştık bir tanesine itiraz edildiği için bekliyor. Bu 5 metro hattının sözleşmeleri imzalanmak üzere ve yakında temellerini atacağız. Böylece 2019’un sonuna gelirken İstanbul’un 400 km üzerinde raylı sistemi dönemimizde kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER